TMSF'ye dergi yaptı, borsayı vurdu

İMKB'de uzun süredir küçük yatırımcıları zarara uğratan manipülasyonlarda yer alan 'Borsacı' dergisinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinde yer alan Ulusal Medya Haber Ajansı tarafından yayımlandığı öğrenildi.

İSTANBUL - İMKB'de uzun süredir küçük yatırımcıları zarara uğratan manipülasyonlarda yer alan 'Borsacı' dergisinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinde yer alan Ulusal Medya Haber Ajansı tarafından yayımlandığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre eski gazeteci ve borsacı Osman Arkangil, Uzan Grubu varlıklarına el konmasının ardından TMSF tarafından Star'a atanan yöneticilerle temasa geçti.
Gruba 'para kazandıracak' yeni projeler peşinde koşan yöneticiler Arkangil ile bünyede kâr edecek bir borsa dergisi çıkarması konusunda anlaştılar. Borsacı dergisinin doğuş sürecinde Star'daki yöneticilerle tüm pazarlıkları derginin künyesinde hiçbir zaman gözükmese de Osman Arkangil yönetti. Arkangil'in adını ön plana çıkarmak istemeyişinde SPK yasaklısı olması rol oynadı.
O günlerde Star'ı yöneten ancak TMSF tarafından görevlerine değişik nedenlerle son verilen yöneticiler Arkangil için bir soruşturma da yapmadı. Borsacı dergisinin yayınları TMSF'yi rahatsız etmeye başlayınca Star gazetesiyle bir paket olarak satılması kararlaştırıldı. Ancak satış sırasında paketin içine konması unutulunca Borsacı yine TMSF'nin elinde kaldı. TMSF'nin tasfiye kararı vereceği dönemde de manipülasyon olaylarına karıştığı ortaya çıktı.
24 kişi adliyede
Gözaltına alınan ve aralarında hisseleri İMKB'de işlem gören bazı şirketlerin yöneticilerinin de bulunduğu 44 sanıktan savcılık talimatıyla önceki gün serbest bırakılanların dışındakilerin sorgusu dün gün boyu sürdü. Şişli Cumhuriyet Savcısı Mecit Ceylan dün de 13 kişiyi serbest bırakırken, 24 kişinin ise mahkemeye sevk edilmelerine karar verdi. 24 kişinin bugün Şişli Adliyesi'ne gönderileceği kaydedildi.
51 kişi yakalandı
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, örgütlü olarak borsa manipülasyonu ve suçtan elde edilen gelirin aklanması operasyonu kapsamında 51 kişinin yakalandığını ve haklarında gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını duyurdu.
Yapılan yazılı açıklamada, şu bilgiler verildi: "Yapılan çalışmalar neticesinde, borsada işlem gören çeşitli hisse senetleri üzerinde; yatırımcıları yanıltmak amacıyla belirli hisseler üzerinde suni dalgalanmalar yaratmak, hisseler hakkında piyasa alıcılarını yönlendirme amacıyla basın yayın organları aracılığıyla gerçek dışı haberler yayımlatmak ve hisseleri borsada işlem gören şirket yöneticileriyle anlaşarak, şirketlerinin mali durumları hakkında İMKB'ye hisselerin değerini etkileyebilecek yanlış ve yanıltıcı bilgiler vererek, hisse değerini suni olarak yükseltmek ve alıcıları aldatmak yöntemlerini kullanmak suretiyle haksız menfaat temin etmek ve suçtan elde edilen gelirleri yine borsa işlemleri ve off-shore şirketler üzerinden dolaştırarak organize bir şekilde karapara aklama faaliyetlerinde bulundukları tespit edilen 51 kişi yakalanarak, haklarında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır."
Yakalananların üzerinde ve işyerinde yapılan aramalarda, altı bilgisayar, üç dizüstü bilgisayar, çok sayıda belge ve doküman ile bir adet çek ele geçirildiği açıklandı. Sermaye Piyasası Kurulu ise dün gözaltına alınanlar arasında Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Mutlu'nun da bulunduğu Universal Menkul Kıymetler'in kredili işlem, açığa satış, ödünç alma ve verme yetkisini üç ay süreyle askıya aldığını açıkladı.
SPK operasyonda gözaltına alınan ve mal varlığına tedbir konan eski FB'li futbolcu Mecnur Çolak, borsacı Mahmut Kıras'ın da dahil olduğu yedi kişi hakkında Kristal Kola hissesinde yapay fiyat oluşturmak nedeniyle suç duyurusunda bulunma kararı aldı. Milli futbolcu Hakan Şükür'ün kardeşi Gökhan Şükür'ün ise borsa işlem yasağı kaldırıldı.