TOBB 1.5 milyonluk istihdam sözü verdi

TOBB 1.5 milyonluk istihdam sözü verdi
TOBB 1.5 milyonluk istihdam sözü verdi
Başbakan'ın nisandaki, her üyeniz birer işçi alsın önerisini geri çeviren TOBB üyeleri üç yılda 1.5 milyon istihdamın sağlayabileceklerini söyledi.

ANKARA / RADİKAL
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üyeleri nisanda “her üye bir işçi alsın” teklifini geri çevirdikleri Başbakan Tayyip Erdoğan ’a bu kez istihdam sözü verdi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu orta vadeli programda üç yıl içinde istihdamın 1.5 milyon kişi artmasının hedeflendiğini hatırlatarak “Özel sektör olarak üç yılda 1.5 milyon yeni istihdam sağlayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
Başbakan Erdoğan , Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Sanayi Bakanı Nihat Ergün’le TOBB’un 6. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’na katıldı. Hisarcıklıoğlu borçların yeniden yapılandırmasının olumlu olduğunu söyleyerek primi düzenli ödeyenleri ödüllendirmek içinse 5 puanlık yeni bir SSK işveren primlerinde indirim istedi.
Hisarcıklıoğlu, yüzde 5 büyümenin, işsizliğe kalıcı çözüm getirmeye yetmediğini belirterek, daha yüksek büyümenin hedeflenmesi gerektiğini söyledi. Orta Vadeli Programa göre üç yılda istihdamda 1.5 milyonluk artış beklendiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Özel sektör olarak 3 yılda 1.5 milyon yeni istihdam sağlayacağımıza inanıyorum. Sadece son 1 yılda, özel sektörde sigortalı çalışan sayısı 920 bin kişi arttı. Hem istihdamı artırıyoruz, hem de kayıtlı ekonomiyi büyütüyoruz.” 

Seçim ekonomisi yok
Başbakan Erdoğan ise seçim ekonomisi kavramını da siyasi lügatten kaldırdıklarını belirterek 2011 seçimlerine giden süreci asla bir seçim ekonomisi olarak görmediklerini dile getirdi. Erdoğan, 2009 Temmuz’unda yüzde 12.8 olan işsizlik oranının 2010 Temmuz’unda yüzde 10,6 olduğunu söyleyerek “ABD, Japonya’da işsizlik oranları tarihi seviyelere ulaştı. Bizde de krizin etkisiyle bir dönem çok yükselen işsizlik oranı hamdolsun kriz öncesi döneme doğru ilerliyor” dedi.
Toplantının basına kapalı bölümünde ise iş dünyası yeşil kartın işgücü piyasalarını bozucu bir etki yaratmaması çin yeni bir düzenleme yapılması konusu yer aldı. Belediyelerin kurduğu şirketler de iş dünyası tarafından eleştirildi. Belediyelerin sahip olduğu işletmelerle sektörün mücadele edemeyeceğini belirten işadamları, “Unlu mamullerden sonra belediyelerin et sektörüne girecek olması kaygı uyandırıyor” dedi.

Seçimden sonra YÖK’te reform var
Başbakan Erdoğan, YÖK’ün reforme edilmeye şiddetle ihtiyacı olduğunu belirterek 2011 seçimlerinden sonra yeni anayasada YÖK reformunun rahatlıkla yapılabileceğini söyledi. Erdoğan seçimlerini okullar kapandığı ve tatil dönemi başladığı için bir ay öne almayı planladıklarını söyleyerek “Seçimleri haziranın ikinci haftasında yapmayı düşünüyoruz. Okullar kapanmadan bir hafta önce seçimi yapalım dedik” dedi.

Üniversiteli işsiz batıda yok mu
Başbakan Tayyip Erdoğan iktidarları döneminde 78 üniversitenin kuruluş kararını aldıklarını belirterek, “Buna çok muhalefet edenler oldu. Türkiye’de 10 öğrenciden bir tanesi üniversiteye girebiliyordu. Bunu aştık” dedi. Erdoğan şöyle devam etti: “Efendim üniversite bitirecek de ne olacak. Üniversiteli işsizler mi olacak? Olsun da üniversiteli işsiz olsun. ABD’de, Batı’da, Avrupa’da üniversiteli işsizler yok mu?”