TOBB: AB kaynağı isteyelim

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesinin (KİK) 20. toplantısı çerçevesinde Brüksel'de bulunan ve...

BRÜKSEL- Türkiye-AB Karma İstişare Komitesinin (KİK) 20. toplantısı çerçevesinde Brüksel'de bulunan ve dün Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile görüşen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin uyum sürecinde AB'den kaynak istememe gibi bir lüksü bulunmadığını vurguladı. Hükümetin bu yöndeki açıklamalarının gündeme geldiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin yapısal reformları hızla geçekleştirebilmesi için önemli miktarda kaynağa ihtiyacı var. Bizim AB'ye kaynak istemiyoruz deme lüksümüz yok. Hükümet mali yardım istemezse AB de kendi kendine vermez. Yalnızca çevre konusundaki uyum için 35 milyar avroya ihtiyaç var. Bu kaynak ne hükümette, ne de özel sektörde mevcut. Kaynağınız yoksa uyumu ve reformları neye dayanarak yapacaksınız. Daha tarım gibi en önemli ve maliyetli konulardan birinin mali portresi ortaya çıkmadı. Dolayısıyla uyum için kaynağa ihtiyacımız var. Avrupa Birliği bunun bir kısmını ödemeli" diye konuştu.
Rehn ile görüşmesine de değinen Hisarcıklıoğlu, "Sadece ekonomik konuları aldık. Türkiye'nin AB'ye uyum konusunda kaynak ihtiyacını Rehn'e de aktardık" dedi.
'Kaynak ihtiyacı büyük'
Rehn'in konuşmasına "3 Ekim AB'nin kapısını açtı" diye başladığını söyleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti:
"Türkiye müzakere sürecinde en büyük sıkıntıyı ekonomik fasıllarda çekecek. Çünkü Türkiye ekonomisi ne AB'yi kuran ülkelerin, ne de üye olan son 10 ülkenin ekonomilerine benziyor. Öncelikle Türkiye'nin kayıt dışı ekonomi sorunu var. Dolayısıyla bizim müzakere sürecindeki en büyük sıkıntımız ekonomik fasıllarda olacak. Müzakere kapsamındaki 35 fasılın 27'si ekonomi ile ilgili. Bu nedenle uyum sürecinde kaynak ihtiyacımız da büyük olacak. AB'nin de bu konuda destek vermesi gerekiyor. Bu görüşlerimizi sayın Rehn'e ilettik."
Yapılan görüşmede Kıbrıs konusunu da gündeme getirdiklerini anlatan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Birliği'nin en azından referandum döneminde verdiği sözleri yerine getirmesi gerektiğini vurguladıklarını belirterek "Olli Rehn'e Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yönelik ekonomik izolasyonun da kaldırılması gerektiğini ifade ettik" diye konuştu.