TOBB: Açık endişe veriyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu cari açığa dikkat çekerek bu yıl sonunda rakamın 30 milyar dolara ulaşmasından endişe ettiklerini söyledi.

ADANA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu cari açığa dikkat çekerek bu yıl sonunda rakamın 30 milyar dolara ulaşmasından endişe ettiklerini söyledi. Türkiye ekonomisinin, dünya sıralamasında 17'inciliğe yerleştiğini, yeni fırsat penceresinin açıldığını, gelinen dönüşüm sürecinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, makro dengelerdeki düzelmenin, şirketlere yansımasının aynı ölçüde gerçekleşmediğini vurguladı. Hisarcıklıoğlu, şirketlerin, artan küresel rekabet karşısında, rekabet güçlerini korumakta zorlandıklarını anlatarak, şöyle devam etti: "Artan cari açık, bunun yansımasıdır. Turizmde yaşanan sıkıntıları da dikkate aldığımızda bu yıl cari açığın daha da artarak, 30 milyar dolara ulaşmasından endişe ediyoruz. Bu noktada, açığın finansmanının, daha sağlam kaynaklardan yapılıyor olması, olumlu bir gelişmedir. Ama, bu kadar büyük açığı ilelebet sürdürmek mümkün değil. Bunu başarmış bir ülke de yoktur."
Sanayinin eskiye kıyasla, ithal ara girdiye daha çok gereksinim duyan bir yapıya dönüşmesinin, ciddi bir risk unsuru taşıdığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Bu sorunun çözümü, orta vadede sanayi politikası oluşturmaktır" dedi.
Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: "Hükümetten 'şu sektörleri desteklesin' demiyoruz. Sanayi politikası, girdi maliyetlerini düşürmeye ve verimliliği artırıcı faaliyetlere odaklanmalı. İstihdam maliyetleri, insan sermayesi, bilgi teknolojileri, Ar-Ge, enerji ve ulaştırma gibi konularda, hükümetimiz stratejileri olduğunu açıklamalı. Bunlar yapılırsa yıldız sektörler kendiliğinden ortaya çıkacaktır."
Hisarcıklıoğlu, ülke topraklarını koruyabilmek için, önce ekonominin güçlü olması gerektiğini belirterek, "Bunun için önce içimizde birlik olmalıyız" diye konuştu.