TOBB: Bizsiz yapamazlar

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bu bölgede AB stratejik bir konum elde edecekse, Türkiye'siz olmaz" dedi. Hisarcıklıoğlu, CNN Türk televizyonunda katıldığı programda, ekonominin halen AB'nin bir numaralı konusu olduğunu belirtirken, "Böyle olmazsa Avrupa'nın geleceği tartışılır" diye konuştu.

ANKARA - TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bu bölgede AB stratejik bir konum elde edecekse, Türkiye'siz olmaz" dedi. Hisarcıklıoğlu, CNN Türk televizyonunda katıldığı programda, ekonominin halen AB'nin bir numaralı konusu olduğunu belirtirken, "Böyle olmazsa Avrupa'nın geleceği tartışılır" diye konuştu.
AB'nin Türkiye'ye komşu olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Eğer bölgede AB stratejik bir konum elde edecekse, Türkiye'siz olmaz. İki kere iki dört" ifadesini kullandı. Dünyanın kuruluşundan, insanların toplu olarak bir arada yaşamaya başlamalarından bu yana, Türkiye'nin neredeyse dünyanın merkezinde yer aldığını sözlerine ekleyen Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Siz hiçbir zaman bir Bulgaristan, bir Litvanya, bir Letonya değilsiniz. Bugün geçmiş tarihe bakın dünya hadiseleri bu coğrafya etrafında dönmüştür. O zaman, zor bir coğrafyada yaşamanın zorlukları var. Bunu da biz biliyoruz zaten. Ondan dolayı da biz başarılıyız diyoruz."
'Türk işadamına güvenin'
İşadamları olarak ne para ne de başka bir şey istemediklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, yalnızca futbol oynayacakları sahanın, rakipleriyle eşdeğer konuma getirilmesini istediklerini kaydetti. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: "Biz istiyoruz ki oynayacağımız sahanın standartlarını aynı noktaya getirin. Bize güvenin. Biz Türkiye'yi dünyanın gelişmiş ilk 10 ülkesi arasına, bu ülkenin insanları olarak sokarız. Siyasetçilerin yapacağı iş budur."
'İsterlerse almasınlar'
Almanya'nın tek kaldığı zaman güçsüz bir ekonomi olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda, ülkenin nereye gelmek istediğinin önemini anlattı.
Hisarcıklıoğlu bir soruya karşılık, "Gelmek istediğimiz nokta, Türk özel sektörü olarak da bizim istediğimiz yer, Avrupa standartlarıyla eşit konuma gelmek. Eşit konuma geldiğiniz zaman ister alsınlar, ister almasınlar" yanıtını verdi. Türkiye'nin 70 milyonluk bir pazar olduğunu ve dünyanın en güçlü 20 ekonomisi içerisinde yer aldığını vurgulayan Rifat Hisarcıklıoğlu,"Ki hedefimiz ilk 10'un içine girmek. Böyle bir ülkeyi dışarıda tutmak isterler mi hiç?" dedi.