TOBB: Elektriğe zammı kabul etmeyiz

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, elektriğe zam yapılmasının Türk sanayisini olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek, "Türk sanayisinin rekabet gücünü menfi yönde çok şiddetli etkiler.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, elektriğe zam yapılmasının Türk sanayisini olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek, "Türk sanayisinin rekabet gücünü menfi yönde çok şiddetli etkiler. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil" dedi. Elektrik zammının sanayiyeee etkisine yönelik soruya karşılık Hisarcıklıoğlu, olası zammı Türk sanayisinin kaldırmasının mümkün olmadığını söyledi. Türkiye'nin dünyada en pahalı enerjiyi kullanan ülkelerden biri olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, zam yerine ÖTV'nin azaltılması, TRT payının ise kaldırılabileceğine işaret etti:
Söz konusu bu önlemlerin 'geçici' olduğunu da vurgulayan Hisarcıklıoğlu, esas yapılması gerekenin enerji piyasasının yeniden düzenlenmesi olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Bugün kamunun dağıtımdaki kayıp-kaçağı yüzde 22-23 hatta 25. Bugün özel sektörün üretip dağıttığı
elektrik Kayseri'deki gibi kayıp ve kaçak oranı yüzde 8. Biz o aradaki farkı 72 milyon olarak ödüyoruz. Versinler bunu özel sektöre. Enerji piyasasının üretimden dağıtıma kadar libere edilmesi, yani rekabet ortamına açılması gerekiyor."