TOBB, Erdemir ihalesine hazır

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Erdemir özelleştirilmesine katılmak isteyen girişimci grubun, TOBB'un ortaklığına ihtiyaç duyması halinde konunun değerlendirilerek ortak olunabileceğini söyledi.

İSTANBUL - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Erdemir özelleştirilmesine katılmak isteyen girişimci grubun, TOBB'un ortaklığına ihtiyaç duyması halinde konunun değerlendirilerek ortak olunabileceğini söyledi.
MÜSİAD toplantısının ardından soruları yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, Erdemir'in özelleştirilmesine girmek isteyen, Türkiye'de yatırımı yabancı ortaklı firmaların da katıldığı 25 şirketli girişimci grubun destek istediğini hatırlatarak, "Bize geldiklerinde herkesin dağınık olduğunu, 'Başkan, ancak sen gelirsen kaynaklarımızı bir araya getirebiliriz' diye ifade ettiler. O çerçevede, TOBB olarak milli konsorsiyum değil de Türkiye'de yatırım yapmış ve Erdemir'i almak isteyen girişimcileri bir araya getirme operasyonu söz konusu. İşin özü bu" dedi. Hisarcıklıoğlu bu grubun TOBB'un ortaklığına ihtiyaç duyması halinde ortak olunabileceğini de vurguladı.
Telekom'un 'özelleştirilip özelleştirilmemesi' tartışmalarına da değinen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: "Devlet eliyle yapacağınız her işin sonu hüsran... Devletin bizi sahada eşit şartlarda koşturuyor olması lazım. Telekom özelleştirmesine bakış noktamız bu." 'İhalede verilen fiyatı yeterli görüyor musunuz' sorusuna Hisarcıklıoğlu, "Dünyanın her ülkesinden katılımcılar ihaleye girmiş. Rakam bu ise o zaman verilmesi lazım. Yoksa inandırıcılığınızı kaybedersiniz" yanıtını verdi.