TOBB: Erez'i bize verin

Filistin bölgesinin ekonomik altyapısının geliştirilmesi için önderlik ettiği Ankara Forumu bünyesinde bir çalışma planı hazırlayan TOBB, 4 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak Erez Sanayi Bölgesi'nin kendisine devredilmesini istiyor.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi
SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Filistin bölgesinin ekonomik altyapısının geliştirilmesi için önderlik ettiği Ankara Forumu bünyesinde bir çalışma planı hazırlayan TOBB, 4 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak Erez Sanayi Bölgesi'nin kendisine devredilmesini istiyor. TOBB'un bu istemine İsrail hükümetinin geri çekilme işlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimon Perez'in de destek verdiği kaydediliyor. G8'in bölge için ayırdığı 3 milyar dolardan yararlanarak Erez Sanayi Bölgesi'ni canlandırmayı planlayan TOBB, projenin teknik ve mali boyutunu ayrıntılandıran bir fizibilite çalışmasını da başlattı.
TOBB'un önderliğinde Filistin ve İsrailli ticaret ve sanayi odalarının katılımıyla oluşturulan Ankara Forumu, Ortadoğu barış süreci kapsamında taraflar arasında yeni bir güven artırıcı önlem (GAÖ) yaratması amacıyla oluşturulmuştu. Ankara ve Kudüs'te iki toplantı yapan Ankara Forumu'nun ivmesi, G8'in eski Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn'u koordinatör olarak ataması ve 3 milyar dolarlık kaynak ayırmasıyla daha da arttı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, geçen cuma günü Ankara'ya uğrayan Wolfensohn'la biraraya gelerek başta Erez Bölgesi olmak üzere diğer projeler hakkında kendisine bilgi vermişti.
26-28 Haziran günlerinde Erez Sanayi Bölgesi'nin Yeniden Canlandırılması Komitesi'nin gerçekleştirdiği ziyaret sırasında şu konuların ele alındığı öğrenildi:

 • Erez Sanayi Bölgesi'nin canlandırılmasında geçiş düzenlemelerine gerek yok. Vakit kaybı, sermaye kaybıdır. Gecikme, bölgedeki yatırımların oradan ayrılması demektir. Bu nedenle, geçiş dönemine gerek kalmadan bölgenin TOBB liderliğinde oluşturulacak bir konsorsiyuma belli bir süre ile devredilmesi yararlı olacaktır.
 • Gerekli olması halinde, Filistin tarafının da onayı alınarak, geri çekilme planının uygulamasının tamamlanmasından önce, Erez Bölgesi'nin İsrail tarafından TOBB'a devredilmesi de düşünülmelidir. Bir mutabakat muhtırası taslağı hazırlayarak Filistin ve İsrail tarafına gönderilebilir.
  'İhale olmasın'
 • Bölgenin geri çekilme planından önce Türkiye'ye devredilmesinin mümkün olmaması halinde, devir işleminin ihale ve rekabetçi olmadan yapılması.
 • Filistin özel sektörüne eylüldeki Ankara Forumu toplantısı öncesi Türkiye'de eğitim.
 • Yatırım tutarını ortaya koyacak ön fizibilite çalışması için Türk uzmanın görevlendirilmesi.
  TOBB'un Erez ile yapacağı fizibilite raporunun 21-22 Eylül'de İstanbul'da yapılacak Ankara Forumu toplantısına hazır olacağı kaydediliyor. Raporun bu toplantıdan önce Wolfensohn'a da ulaştırılacağı ve Erez ile ilgili projenin de 3 milyar doların nasıl kullanılacağına ilişkin hareket planının içinde yer alması planlanıyor.
  İsrail'in geri çekilme planı içinde yer alan Gazze'nin kuzeyinde yer alan Erez Sanayi Bölgesi geçmişte 4 bin 500 kişiye istihdam sağlayan 200 şirkete ev sahipliği yapıyordu. İsrail-Filistin çatışmasının artması üzerine sanayi bölgesindeki şirketlerin birçoğu kapanırken istihdam sayısı da 600'e düştü. TOBB bölgede Türk işletmecilerini teşvik edecek kolaylıkların sağlanmasına çalışıyor.
  Filistin Ekonomik Sosyal İşbirliği Koordinatörü Vehbi Dinçerler de Radikal'in sorusu üzerine, 6-8 Temmuz günlerinde yapılan G8 toplantısının sonunda yayımlanan bildiride "Filistin için elimizden gelenin en iyisinin yapılacağı" ifadelerine yer verildiğini anımsattı. Dinçerler, "Gazze'den çekilme başarılı olmazsa çözüm süreci uzar ve daha derinliksiz olur" dedi.
  Perez'den destek
  Erez Sanayi Bölgesinin Yeniden Canlandırılması Komitesi'nin bölge ziyareti sırasında İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Perez'le yaptığı temaslar da büyük önem taşıyor. Perez, Erez Sanayi Bölgesi'nin Türk yatırımcılar için avantajlı olduğunu, çünkü hem ABD ve AB ile serbest ticaret anlaşması olduğunu hem de işçi ücretlerinin düşük olduğunu söyledi. "Burayı hemen devralın. Birkaç sanayi tesisi gelsin burada yatırım yapsın. QIZ (Nitelikli Sanayi Bölgesi) örneğini Ürdün'de gördünüz. Başarılı oldu. Burada da benzer başarı sağlanır" diyen Perez, "Erez Sanayi Bölgesi için hızlı davranmak lazım. Olmazsa bizimle anlaşın.
  Biz Filistinlilerle anlaşalım" ifadesini kullandı.
  Bu arada Wolfensohn'un yarın İsrail'deki büyükelçilerle bir araya geleceği öğrenildi. Wolfehnson'un G8 toplantısında alınan kararlar kapsamında ülkelerden beklentilerini ileteceği belirtildi.