TOBB: İstihdam teşvikleri uzatılsın

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, teşvik yasası kapsamındaki istihdam teşviklerinin uzatılmasını istedi. 5084 sayılı ‘Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkında Kanun’un istihdam teşvikleriyle ilgili uygulamasının uzatılmasından yana olduklarını belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 31 Aralık 2012’de sona erecek uygulamanın uzatılmasıyla ilgili özellikle Anadolu ’daki KOBİ’lerden yoğun bir talep olduğunu söyledi.
Bu yasa sayesinde kayıtlı çalışan sayısında önemli artışlar olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, “49 ilde 10 ve üzeri işçi istihdam eden tüm işyerleri için uygulanan sigorta primi işveren hissesi desteğinin uygulama süresi 31 Aralık’ta bitiyor. Söz konusu teşvik uygulaması özellikle emek yoğun çalışan KOBİ’lerin girdi maliyetlerini düşürmüş, böylece yeni yatırımlar yaparak istihdamlarını arttırmalarını sağlamıştı” dedi.
KOBİ’ler için önemli 
Kayıtlı çalışan sayısında da son 5 yılda ciddi artışlar yaşandığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Ekonomik büyüme ivme kaybederken, yatırım ve istihdam hacimleri durağanlaşırken, kendi ayağımıza çelme takmayalım. Bu uygulamanın süresinin uzatılması, hem KOBİ’lerin üretim, istihdam ve ihracatlarının devamı hem de kayıtlı ekonomi açısından kazanç olacaktır” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)