TOBB: Makro istikrar ortamı korunmalı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, özel sektörün en büyük beklentisinin makro istikrar ortamının korunması ve yapısal reformların tamamlanması olduğunu söyledi.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, özel sektörün en büyük beklentisinin makro istikrar ortamının korunması ve yapısal reformların tamamlanması olduğunu söyledi. Financial Times'ın yayını olan Foreing Direct Investment (Doğrudan Yabancı Yatırım) dergisinin yaptığı çalışmayla, ekonomik potansiyel, uygun maliyet, insan kaynakları, bilişim, iletişim, ulaşım, yaşam kalitesi ve doğrudan yabancı yatırım promosyonu gibi 28 kritere göre yapılan değerlendirmede Manisa, Adana, Konya ve Kocaeli en iyi yatırım şehri seçildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, en iyi yatırım şehri seçilen dört ilin sanayi ve ticaret odaları başkanlarına plaketlerini verdi.
'Yüzde 7 sürekli olmalı'
Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de büyük üretim tesisi sayısının ancak 72 bin olduğunu ve bu tesislerin yarısının üç büyük ilde bulunduğunu vurguladı. 10 yıl içinde, tarımdan şehre 10 milyon kişinin daha geleceğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, işsizlikle ilgili sorunla karşılaşılmaması için, yüzde 7 büyüme oranını sürekli kılmak zorunda olunduğunu, bunun için yatırım ortamını iyileştirmek gerektiğini, 70 milyonluk ülkede, sanayide çalışanların sayısının ancak 4 milyon olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Devlet versin yaklaşımını bırakıp, ürettiklerimizin katma değerini yükseltme ve kendi ayaklarımız üzerinde durma çabası, eskimiş ekonomik yapının değiştiğinin de tescilidir. Özel sektördeki zihniyet değişimi, kamu idaresi tarafından haksız rekabeti ortadan kaldırma ve eşit şartlarda rekabeti sağlamak suretiyle desteklenmelidir."