TOBB: Şaşkın alıcı fiyat verir

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı tarafından Hilton Oteli'nde dün akşam verilen kokteylde Erdemir'in taliplerinden TOBB ile özelleştirmeden sorumlu olan Maliye Bakanı Unakıtan'ı bir araya getirirken, ikilinin arasında esprili diyaloglar yaşandı.

ANKARA - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı tarafından Hilton Oteli'nde dün akşam verilen kokteylde Erdemir'in taliplerinden TOBB ile özelleştirmeden sorumlu olan Maliye Bakanı Unakıtan'ı bir araya getirirken, ikilinin arasında esprili diyaloglar yaşandı.
Gazetecilerin "Alıcı ile satıcı karşı karşıya geldi" yönündeki şakası üzerine Unakıtan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na "Kaç para vereceksin" diye sorarken, Hisarcıklıoğlu da "Şaşkın alıcı fiyat verir sayın Bakanım, bizim Kayseri'de öyle derler" cevabını verdi. Maliye Bakanı ise bunun üzerine "Hem işadamlarının başkanı hem de Kayserili. Mümkün mü fiyat almak" diye konuştu.
Tüpraş ihalesinde ortaya çıkan yüksek fiyatın Erdemir ihalesine etkisine ilişkin soru üzerine de Hisarcıklıoğlu, "Tüpraş Erdemir, Erdemir de Tüpraş değil" diye konuştu.
Tüpraş'ta yüksek fiyata ulaşılmasının dış borca çözüm olup olmayacağı yönündeki soruya Unakıtan, şu yanıtı verdi: "Rakamdan çok, bunun etkisine bakmak gerek. Faizlerde yaşanacak 1 puanlık düşüş 2.5 milyar dolarlık tasarruf sağlıyor." Bakan Unakıtan, Çin örneği ve solculara ilişkin sözlerinin hatırlatılması ve "Çin'de olduğu gibi üretimi artırarak Sümerbank'ı ayakta tutamaz mıydınız' sorusu üzerine kendilerinden önce bankacılık bölümünün ve fabrikalarının satıldığını, kalan birkaç tekstil fabrikasının da eski teknolojiye sahip olduğunu söyledi. Unakıtan daha sonra da esprili şekilde "Sümerbank diyorsun, kaç Sümerbank ayakkabısı giydin" diye sordu.