TOBB tarihinde bir ilk

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) bir ilke imza atarak, yönetim kurulu toplantısına katılacak.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) bir ilke imza atarak, yönetim kurulu toplantısına katılacak.
TOBB'dan yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın birliğin yarın yapılacakmart ayı olağan yönetim toplantısının konuğu olacağı belirtildi. Bugüne kadar birliğin yönetim kurulu toplantılarına hiçbir konuk çağrılmamıştı. Yalnız, Fuat Miras'ın TOBB Başkanlığı döneminde, iş dünyasının sorunlarını dinlemek üzere Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, TOBB'da düzenlenen ve büyük oda başkanlarının da yer aldığı genişletilmiş yönetim kurulu toplantısına katılmıştı.
15 kişilik birlik yönetim kurulu toplantısında, Başbakan Erdoğan'a toplantıda birliğin gelecek vizyonu, Türk özel sektörünün görüş ve öngörülerinin yer alacağı geniş bir sunum yapılacak. Basına kapalı olarak gerçekleştirilecek ve iki saat sürmesi planlanan toplantıdan sonra basın açıklaması yapılacak.
Teşvikler de gündeme gelecek
TOBB yönetiminin, AB müzakere heyetinin belirlenmesi ve IMF ile mutabakata varılan üç yıllık stand-by koşullarının yerine getirilmesi ve programdan sapma endişelerini dile getirmeleri bekleniyor. Toplantıda, özel sektörün de benimsemediği 49 ile teşvik verilmesiyle ilgili yasa tasarısının gündeme gelebileceği ifade ediliyor.
Erdoğan'ın ziyareti, TOBB'un mayıs ayında yapılacak seçimli genel kurulu öncesinde, oda ve borsa yönetimlerine seçimlerde AKP'ye yakın isimlerin getirilmesi arayışlarının tartışıldığı döneme denk gelmesi dikkati çekti. Ancak, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun seçimler başlamadan çok önce yaklaşık 3 aydır Başbakan Erdoğan ile görüşerek birliğe davet ettiği, Başbakan'ın ise programı nedeniyle gelemediği belirtildi. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu kez daveti tekrarladıklarında Başbakanın kabul ettiğini söyledi.
Öte yandan TOBB'a yakın kaynaklar, Erdoğan'ın ziyaretini oda seçimlerinde AKP'nin ağırlığını koymasıyla ortaya çıkan gürültülü ortamı yatıştırmaya yönelik bir manevra olarak gördüklerini belirtti.