TOBB: Yetkililer ortada yok

Doğalgaz kısıntısının Manisa, Kocaeli, Gaziantep ve Bursa gibi illerde sanayi tesislerinin üretimini durdurma noktasına geldiğine işaret eden Türkiye Odalar ve...
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Doğalgaz kısıntısının Manisa, Kocaeli, Gaziantep ve Bursa gibi illerde sanayi tesislerinin üretimini durdurma noktasına geldiğine işaret eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, üretim kaybının moral bozduğunu söyledi. "Sıkıntı yaşanırken Botaş ortada yok. Botaş sadece toplantı yapıyor ama ortada sonuç yok" diyen Hisarcıklıoğlu, Enerji Bakanı Hilmi Güler'e de 'toplantılar' nedeniyle ulaşamadıklarını, bakanlık müsteşarının da yurtdışında olduğunu belirterek, "Sorun büyüyor ama herkes kayboldu, iş kaçmakla çözülmez" eleştirisinde bulundu. TOBB'dan yapılan açıklamada ise şu görüşe yer verildi: "Bu konuda yaşanan sıkıntıları hükümete ilettik. Beklentimiz, bugünkü sıkıntıyı çözdükten sonra, ülkenin enerji politikasının tüm kesimlerle istişare edilerek oluşturulması ve hızla uygulamaya konulması."
Vergi indirimi yapılsın
Hisarcıklıoğlu, TOBB'un girişimleri üzerine sanayi tesislerine dönük kesintilerin tüm illerde tamamen kaldırıldığını, ancak elektrik üreten şirketlerdeki kısıtlamanın sürdüğünü sözlerine ekledi. TOBB Başkanı, bir gemi LNG'nin (sıvılaştırılmış doğalgaz) ilgili limanlara yanaştığını, yarın da (bugün) bir geminin geleceğini belirtti. Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, sanayi tesislerine dönük bir günlük kesintisinin 2-3 günlük üretim kaybına yol açtığına dikkati çekti. Çağlayan, Türkiye'nin enerji güvenliğini sağlaması gerektiğini belirtip LPG'nin doğalgaza alternatif olarak kullanımı için üzerindeki vergilerin, sıkıntı aşılıncaya kadar indirimli olarak uygulanması önerisinde bulundu.
Çağlayan, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde doğalgaz kesintisi yaşamamak için yüzde 8-10 daha pahalı olan kesintisiz tarifeye geçtiklerini, ancak son dönemde 'mücbir sebep' denilerek bu tarifede de kesintiler yapıldığını söyledi. Çağlayan, bunun sürmesi halinde Botaş'a dava açılabileceği sinyalini de verdi.