TOBB'dan Irak Başbakanı'na üç mesaj

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Irak Başbakanı İbrahim Caferi'den başta habur olmak üzere, gümrüklerde çeşitli gruplar tarafından 'dayatılan haraç' uygulamasına son verilmesini istedi.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Irak Başbakanı İbrahim Caferi'den başta habur olmak üzere, gümrüklerde çeşitli gruplar tarafından 'dayatılan haraç' uygulamasına son verilmesini istedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Irak'tan Ata uçağı ile aldırdığı Başbakan İbrahim Caferi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni (TOBB) ziyaret etti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Eurochambers Genel Kurulu nedeniyle Brüksel'de bulunduğu için Irak Başbakanı İbrahim Caferi'yi Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez ağırladı.
'Habur'da haraç sona ersin'
Görüşmede bölgede faaliyette bulunan işadamları adına TOBB yönetimi tarafından Irak Başbakanı İbrahim Caferi'ye üç önemli mesaj iletildi. TOBB'dan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu mesajlar şöyle sıralandı: "Irak'ın yeniden imarında birlikte çalışalım. Altyapı yatırımlarından konuta kadar tüm bayındırlık işlerini birlikte organize edelim. Çünkü bu coğrafyada Türk işadamından daha efektif çalışacak kimse yok. Başta Habur olmak üzere, Irak'a Türk araç girişinin olduğu tüm gümrüklerde, çeşitli grupların dayattığı haraç uygulamasını bitirin. Türk araçlarının yol güvenliğini sağlayın. Irak Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği'nin reorganizasyonu için her türlü desteği vermeye hazırız. Irak'ı bayındır hale getirecek burjuva sınıfının doğması için bu yapılanma şart."