Tofaş: Dalgalanma fiyatı artırır

Tofaş İcra Kurulu Başkanı Alfredo Altavilla, son günlerde dövizde yaşanan dalgalanmanın devam etmesi halinde bunun kısa vadede fiyatlara yansıyabileceğini açıkladı.

İSTANBUL - Tofaş İcra Kurulu Başkanı Alfredo Altavilla, son günlerde dövizde yaşanan dalgalanmanın devam etmesi halinde bunun kısa vadede fiyatlara yansıyabileceğini açıkladı. Altavilla, "Bu süreçte yıl sonu satış tahmini yapmak zor" dedi. Tofaş İcra Kurulu Başkanı Alfredo Altavilla, son günlerde dövizdeki dalgalanmanın devam etmesi halinde bunun kısa vadede fiyata yansıyabileceğini söyledi.
Tofaş'ın 2006 yılı ilk çeyrek sonuçlarını bir basın toplantısıyla açıklayan Altavilla, 'Piyasadaki dalgalanmadan korkuyor musunuz' sorusuna, "Serbest piyasada dalgalanmalar, inişler-çıkışlar hayatın bir parçası, oyunun kuralıdır. Ancak döviz kurunun iniş-çıkışları, yerli şirketler için tehlike arz edebilir" yanıtını verdi.
'Satışlar yavaşlayabilir'
Geçen hafta YTL'de yaşanan değer kaybının telafi edileceğini belirten Altavilla, şöyle konuştu: "Kimse telafi süresinin kısa sürede olacağını düşünmüyor ama paranın değerinin eski değerine dönmemesi için bir neden yok. Dövizde artışın sürmesi halinde kısa sürede maliyetler artacak ve fiyatlarda da artış olacaktır. Eğer fiyatlardaki artış tüketicinin satın alma gücüyle eşit gitmezse bu, satışları yavaşlatır. Düşüş eğilimi sürerse pazarı etkiler ama düzelme olursa pazarda geçici bir etki yaratır."
Altavilla, Tofaş'ın iki yeni projesi olan Minicargo ve D200 için bu yıl toplam 300 milyon avro yatırım yapacaklarını, yatırımlarla ilgili hedeflerin tutturulacağını söyledi.
Kapasite 300 bin olacak
Tofaş, 2006 ve 2007 yıllarında yapacağı toplam 520 milyon avro yatırım sonucunda 2007 yılının ikinci yarısından itibaren iki yeni Fiat modelini devreye alarak, tam kapasite ile çalışmaya başlayacak. Fiat'ın Brezilya ve Çin ile üç büyük üretim merkezinden biri haline gelen Bursa'daki Tofaş fabrikasının yıllık 250 bin adet olan kapasitesi 2007 yılının sonunda 300 bini aşacak. Tofaş'ın net satış gelirleri yüzde 13.4 artarken, ilk çeyrek net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 114.7 artışla 25.8 milyon YTL'ye yükseldi. Satış ise 41 bin adetle yüzde 12.2 arttı. Uzun yıllardan bu yana Tofaş'ın bu kadar iyi bir ilk çeyrek geçirmediğini söyleyen Altavilla, pazar paylarının yüzde 12'ye ulaştığını belirtti. Satışların yüzde 71'ini Doblo'nun oluşturduğunu kaydeden Altavilla şöyle devam etti: "Doblo, hedeflerimizin gerçekleşmesinde çok etkili oldu. Dört ayda Doblo ihracatı yüzde 20 arttı. Böylece bu yıl ihracat hedefimizi yüzde 5 artırdık. Üç ay önce piyasaya sunduğumuz Grande Punto da performansı artıracak."