Tofaş: Temel politika yok

Geçen yıl 862 bin adet motorlu araç üretimiyle rekor kıran Türk otomotiv sektörü, rekabet güçlerini artırmak için yapacakları yatırımlarının desteklenmesini bekliyor.

KONYA - Geçen yıl 862 bin adet motorlu araç üretimiyle rekor kıran Türk otomotiv sektörü, rekabet güçlerini artırmak için yapacakları yatırımlarının desteklenmesini bekliyor.
Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları A.Ş. Ticari Grup Direktörü Müfit Ataseven, Türkiye'nin otomotiv sektöründe inanılmaz bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Ataseven, bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, sürekli kendini yenileyen, dünya pazarında rekabet gücünü artırmak için araştırma-geliştirmeye ağırlık veren Türkiye'nin adeta otomobil üssü olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Bu üssün ayakta kalabilmesi için iç piyasa güçlü olmalı. İç piyasada istenen gücün sağlanamaması dengeleri bozacağı için sektörü olumsuz etkileyecektir. Bu, yerli yatırımların sağlığı için de önem taşıyor. Otomobilde yüzde 60'a ulaşan vergi yükü var. Bu oranla otomobile ulaşmak zor."
Ataseven, sektörün yurtiçi ve yurtdışındaki rekabet gücünün artırılması, yatırımların önünün açılması için vergi yükünün azaltılarak satışların artırılması ve sanayinin teşviklerle desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Rekabetin giderek kızıştığı dünyada, Türk sanayicisine rekabet olanaklarının sağlanması gerektiğini vurgulayan Ataseven, "Ülkedeki altyapının kıymeti iyi bilinmeli. Ana ve yan sanayideki avantajlarımızı iyi değerlendirmeliyiz. Otomobile yönelik temel bir politika oluşturulmaması durumunda bugün gerçekten iyi seviyeye ulaşmış sektör, ileride kendisinden bekleneni vermeyebilir" dedi.