TOFAŞ ve Mako'da anlaşma ilanı

TOFAŞ ve Mako'da anlaşma ilanı
TOFAŞ ve Mako'da anlaşma ilanı
8 gündür üretime ara veren Bursa TOFAŞ işçileri, yönetimle işçi temsilcilerinin yaptığı görüşme sonunda anlaşma sağlandı.

RADİKAL - İşçilerin maaşlarda iyileştirme sözü verilmesi üzerine 25 Mayıs 2015 Pazartesi günü işbaşı yapacağı belirtildi. Anlaşma kararın duyurulmasının ardından fabrika önünde kurulan çadırlar ve pankartlar işçiler tarafından kaldırıldı. İşçiler, eylemi bitirip pazartesi sabahı üretime başlamak üzere evlerine gitti.

SEYYAYEN 1000 TL

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.’de dün az sayıda işçi içeri alınarak 'üretimin başladığı' açıklanmıştı. Ancak 5 bin 200 işçinin çalıştığı fabrikada işçilerin çoğunluğu işe dönmemişti. Gece geç saatlerde TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu ve fabrika yönetimi ile bir araya gelen işçi temsilcileri arasında anlaşma sağlandı. Fabrika önünde işçiler adına açıklama yapan işçi sözcülerinden Mehmet Altın, çalışan tüm işçilere seyyanen 1000 TL ve ücretlerde iyileştirme sözü verildiğini söyledi.

Ford Otosan işçisi eylemde: Gölcük'teki kırmızı gömlekli klarnetçi ne çalıyor?

'YÖNETİM İSTEĞİMİZİ KIRMADI'

Ramazan ayına kadar bir açıklama yapılacağını anlatan Mehmet Altın, şöyle dedi: "Süreçten dolayı kimsenin işten çıkarılmamasını talep etmiştik, yönetim de bu isteğimizi kırmadı ve kimsenin yerlerinin değiştirilmeyeceği sözünü verdi. Yeni bir beyaz sayfa açarak işimizin başında olacağız, sendikal tercihlerde de kimseye karışılmayacak ayrıca biz para haricinde diğer maddelerde anlaşmayı sağladık. Para da CEO’nun söyleceği rakama göre belirlenecek. O konuda da fazla bir sıkıntı kalmadı." Üç saat süren toplantı ardından arkadaşlarına müjdeli haberi verdiklerini belirten Mehmet Altın, "Fabrika önüne asılan pankartları ve kurulan çadırları toplayarak bölgeyi boşattık" diye konuştu.

Bursa'daki 'depremi' işçiler anlatıyor: Vay be! Bu iş nasıl bu hale geldi?


MAKO’DA ANLAŞMA SAĞLANDI

Ücretlerinde iyileştirme talebiyle beş gün önce Türkiye ’nin en büyük otomotiv yan sanayi şirketlerinden Mako’da başlatılan eylemler yapılan anlaşmayla sona erdirildi. Türk Metal’in MESS ile imzaladığı 3 yıllık sözleşmenin yenilenerek daha iyi bir sözleşme imzalanması talebiyle Mako işçilerinin başlattığı eylem bu gece geç saatlerde fabrika yöneticileri ve işçi temsilcilerinin katıldığı toplantıda ele alındı. Buna göre, işçiler işten atılmama garantisi verilmesini, toplu sözleşme sürecinde haklarını savunmadığını düşündükleri Türk Metal’in temsilcilik tabelasının sökülmesini ve bunun yerine temsilcilik odasında işçilerin şu an sözcülüğünü yapan temsilcilerin oturmasını istedi. Eyleme devam eden yaklaşık 300 işçi adına görüşmeye katılan işçi temsilcilerine imzalı teminat mektubu verildi. İşçiler anlaşmanın sağlanması üzerine eylemlerine son vererek evlerine Pazartesi günü işbaşı yapmak üzere evlerine gitti. (Hüseyin TÜCCAR/BURSA/DHA)

bigPara.com