Tofaş'a Minicargo bereketi

Koç Holding İcra Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı, Minicargo üretiminin başlamasıyla tam kapasite üretim olanağına kavuşacak Tofaş'ın kârlılığının da artacağını söyledi.

İSTANBUL - Koç Holding İcra Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı, Minicargo üretiminin başlamasıyla tam kapasite üretim olanağına kavuşacak Tofaş'ın kârlılığının da artacağını söyledi.
Tofaş'ın 37. Olağan Genel Kurul Toplantısı'na katılan Özaydınlı, Fiat, PSA Peugeot Citroen ve Tofaş arasında imzalanan yeni hafif ticari araç Minicargo üretimine ilişkin anlaşmayla ilgili şöyle konuştu; "Geçtiğimiz günlerde imzaladığımız anlaşma, 6-7 yılda Tofaş'a 1 milyon adet aracın kesin sipariş edildiği anlamına gelmektedir. Kârlılık konusunda diğer otomotiv şirketlerimizde de benzer durumlar var. Ne zaman tam kapasite kullanıma ulaştıysak o zaman kârlılığımız artmıştır." Özaydınlı, Minicargo projesiyle ilgili sorular üzerine, 350 milyon avroluk yatırımın başladığını, 2005 ve 2006'nın Minicargo yatırımının ilk yıllarını oluşturduğunu kaydetti.
İtalyanlar yönetime girdi
Projeye göre 2007'de ilk araçların piyasaya sunulmasının planlandığını hatırlatan Özaydınlı, 350 milyon avroluk yatırımın bir kısmının şirketin kaynaklarından bir kısmının da borçlanmayla karşılanacağını belirtti.
Genel Kurul'da, Fiat SpA ve Fiat Auto SpA İcra Kurulu Başkanı Sergio Marchionne ve Iveco İcra Kurulu Başkanı Paolo Monferino, Tofaş Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Mustafa Koç'un başkanlığını yaptığı Tofaş Yönetim Kurulu'nda, Sergio Marchionne başkan yardımcılığını üstlendi. Diğer yönetim kurulu üyeleri, Alfredo Altavilla, Selçuk Gezdur, Temel Atay, Bülend Özaydınlı, Diego Pistone ve Paolo Monferino'dan oluştu. Genel Kurul'da 2004 yılını 33 milyon 697 bin YTL net dönem kârıyla kapatan Tofaş Otomotiv'in, ortaklarına yüzde 6.66 oranında ve toplam 30 milyon YTL nakit temettü dağıtmasına karar verildi.