Tofaş'ta üretim 550 bine çıkacak

Tofaş'ta üretim 550 bine çıkacak
Tofaş'ta üretim 550 bine çıkacak

Kamil Başaran (sağda) ve Okan Baş (solda) yeni Linea nın Türkiye nin en çok tercih edilen otomobili olma hedefini taşıdığını söylediler.

Kapasiteyi yeni ürünlerle arttıracaklarını belirten Tofaş CEO'su Kamil Başaran, "Rotamız en ucuzu üretmek değil, Ar-Ge ile vitesi çoğaltıp öteye gitmek" dedi.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Tofaş CEO’su Kamil Başaran, Bursa fabrikasındaki üretimlerini 550 binli rakamlara kadar çıkarmaları gerektiğini söyledi. Halen 400 bin adetlik kapasitelerinin orta vadede yeni ürünlerle beraber artacağını ifade eden Başaran, “Amacımız endüstriyel anlamda büyüklüğü yakalamak, dünya ile rekabet eder hale gelmek” dedi. Yenilenen Fiat Linea’nın lansmanında konuşan Başaran, artık rotalarının sadece ucuz otomobil yapmak olmadığına işaret ederek, şunları söyledi: “Tofaş için en ucuzu üretmek doğru nokta olmayabilir. Artık en kalitelisini de üretmek bir rekabet avantajı değil. Fark yaratacak vaziyette koşulsuz müşteri memnuniyetini nasıl sağlarız bu önemli. Önümüzdeki dönem için peşinde koşacağımız konu Ar-Ge’miz ve organizasyonumuzla vitesi çoğaltıp öteye gitmek. Fiat’ın yaptığı yeni ortaklıklar ile beraber gerek Chrysler’de gerek Jeep’te gelinecek nokta en az 550 bin olmalı. Planlarımızı buna göre yapıyoruz.” 

Linea pazar lideri
Yenilenen Fiat Linea’ya ilişkin bilgiler veren Fiat Marka Direktörü Okan Baş ise, Türkiye ’de toplam binek otomobil pazarında satışların yüzde 50’sinin sedan modellerden oluştuğunu kaydetti. Baş, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl 33 bin adedi aşkın satış ile iç pazarda kendi sınıfının en fazla tercih edilen otomobili olan mevcut Linea ile aynı zamanda bu yılın ilk 3 ayında 6 bin adede yakın satışla yüzde 6’ya yakın bir pazar payı elde ettik. Yani Linea, Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde en çok tercih edilen otomobil modeli oldu. Yıl sonuna kadar toplam 45 bin adetten fazla Linea satışı ile en çok satan otomobil unvanını korumayı hedefliyoruz.”

Ön satış başlıyor
2007 ilkbaharında satışa çıkan ve bugüne dek 85 bine yakın müşterinin tercihi olan Fiat Linea, 25 milyon dolarlık yatırımla yenilendi. Yarından itibaren ön satışına başlanacak olan aracın özellikle iç mekanında önemli değişiklikler oldu. Tasarımı daha dinamikleşen araç 3 donanım seviyesinde olacak ve nisanda 34.3 bin TL’den başlayan fiyatla satılacak.

Mazda CX-5 ile SUV rekabetine girdi
Mazda, yeni aracı CX-5 ile kompakt SUV ( Spor Amaçlı Araç) segmentinde rekabete girdi. Avrupa ’da 2011’de yüzde 25’lik artışla 1.3 milyona ulaşan segment için özel tasarlanan yeni CX-5’ten yılda 160 bin adet satış hedefleniyor. Türkiye’de de satışına bugünden itibaren başlanan aracın fiyatı 89 bin ile 161 bin TL arasında değişiyor. Aracın Viyana’daki tanıtımında konuşan Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, “Mazda’nın motor, şanzıman, gövde ve şasideki yenilikleri içeren Skyactiv teknolojisinin tümünün ilk kez uygulandığı otomobil CX-5 oldu. VW Tiguan, Honda CR-V, Ford Kuga gibi modellere rakip olacağız. CX-5 segmentinin en hafif aracı” dedi.
Bu yıl sonuna kadar 250, 2013’te ise 400 adet CX-5 satmayı planladıklarını anlatan Yurdakul, aracın 2 lt benzinli ve 2.2 lt dizel motora sahip olduğunu belirtti. 2.2 lt 150-175 BG dizel motorların yüksek tork ürettiğine dikkat çeken Yurdakul, 2 çekerli ekonomik dizel versiyonunun 100 km’de sadece 4.6 lt yaktığını söyledi. 2 lt 165 BG’lik benzinli motorun da yaklaşık 6 lt harcadığını kaydeden Yurdakul, Skyactiv teknolojosinin araçta 110 kilograma varan hafiflik sağladığının altını çizdi.

Kia, cee’d’i tamamen yeniledi
Avrupa’da en hızlı büyüyen markalardan G.Kore’li Kia, 2012’de satışlarını 290 binden 550 bin adede yükseltmeyi planlıyor. Bunun için en önemli modellerinden olan cee’d’i yenileyen marka aracın tasarımını daha sportif hale getirdi. Araç eskisine göre büyürken, yüksekliği azaltıldı. Bagaj kapasitesi, yüzde 12 artışla 380 litreye çıkarıldı. Araç, Türkiye’de 135 Bg 1.6 lt benzinli ve 128 Bg 1.6 lt dizel düz/otomatik vites seçeneği ile mayıs sonunda satılacak. Station wagon versiyonu olan cee’d Sport eylülde yollara çıkacak.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Honda

  ,

  Türkiye

  ,

  spor

  ,

  Ucuz

  ,

  Avrupa

  ,

  Pazar

  ,

  Ford

  ,

  CEO

  ,

  Ar-Ge