Tohumculuk Yasası Meclis'te kavga çıkardı

Hükümet, genetiği değiştirilmiş tohumların üretimi ve yurtiçinde satışını serbest bırakan yasal düzenlemeden geri adım attı. Tohumculuk kanunu tasarısının TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri olaylı geçti.

ANKARA - Hükümet, genetiği değiştirilmiş tohumların üretimi ve yurtiçinde satışını serbest bırakan yasal düzenlemeden geri adım attı. Tohumculuk kanunu tasarısının TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri olaylı geçti.
AKP'nin tasarıyı hızla yasalaştırmak için 'temel kanun' olarak iki bölümde görüşmesini protesto eden CHP'liler çok sayıda önerge vererek, görüşmeleri engellemek istedi. AKP ise karşı taktik geliştirip, içtüzüğün verdiği olanakları değerlendirerek CHP'lilerin önergeler üzerine konuşmasını engelleme çabasına girdi.
Gergin anlar yaşandı
Bunun üzerine CHP'li milletvekilleri kürsünün önünde toplanarak Genel Kurul'un çalışmasını engelledi. Oturuma başkanlık eden TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin, görüşmelere üç kez ara vermek zorunda kaldı. Bu sırada CHP'liler ile AKP'liler arasında gergin anlar yaşandı.
Milletvekillerinin yerine oturmaması üzerine Alptekin, "Başkanlık Divanı'nın çalışma imkânı bulunmadığından birleşime ara veriyorum" diyerek salondan ayrıldı. Ardından CHP milletvekilleri, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyeleriyle tartıştı. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Bakan Eker'e yüksek sesle "Müsaade edin, milletvekilleri önergeleri hakkında beş dakika konuşsun" diye tepki gösterdi.
Birleşim açıldıktan sonra CHP milletvekillerinin yeniden Başkanlık Divanı önünde toplanmaları ve müdahalede bulunmaları üzerine, Başkanvekili İsmail Alptekin, CHP milletvekillerinin çalışmaları engellediğini, bunun da tutanağa geçirilmesini isteyerek, birleşime 10 dakika ara verdi.
Bunun üzerine Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe devreye girerek CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ile görüşme yaptı. Hükümetin, CHP milletvekillilerinin önerge üzerindeki konuşma hakkını engellemekten vazgeçmesi üzerine CHP'liler de karar yeter sayısı ve yoklama istememe konusunda uzlaştı. Sağlanan uzlaşma sonrası yeniden toplanan Genel Kurul'da, genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) içeren tohumların üretimi ve yurtiçinde satışına olanak veren madde AKP'lilerin oylarıyla değiştirildi. Öte yandan Meclis'te çalışma süresinin dolması üzerine Tohumculuk Yasa Tasarısı'nın görüşmelerine 10 Ekim'de devam edilmesine karar verildi.