Tohumun 'Doğuş'u!

Tohumun 'Doğuş'u!
Tohumun 'Doğuş'u!
Türkiye'nin 2023'te 5 milyar dolarlık tohum piyasasına ulaşma hedefi Doğuş Holding'i atağa geçirdi. Holding, fakültenin ardından tohum geliştirme şirketi kurdu.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Son dönemde yeme içme sektöründe yaptığı yatırımlar ve satın almalarla adından söz ettiren Doğuş Holding’in patronu Ferit Şahenk, şimdi de ‘tohum’ sektörüne giriyor. Şahenk, bu yıl Niğde Üniversitesi’nde babası Ayhan Şahenk adına açılan Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nin ardından tohum geliştirecek şirket kurdu.

Sermayesi 1 milyon lira

Holding çatısı altında kurulan şirketin adı Doğuş Tarımsal Projeler Araştırma Geliştirme Hizmetleri... Şirketin sermayesi 1 milyon TL. Doğuş Holding’in tohumculuk alanında söz sahibi olmak istemesinin perde arkasında Türkiye ’nin tarım politikaları önemli bir rol oynuyor. Sektör, dünyada 65 milyar, Türkiye’de ise 1 milyar dolarlık bir hacme sahip. Sektörü 2023’te 5 milyar dolara taşımayı hedefleyen Türkiye, dünyanın tohum bankası olmak istiyor. Bu hedef hükümetin de önceliklerinden biri. Türkiye’de hızlı bir büyüme sürecindeki sektör Doğuş Holding gibi büyük yerli yatırımcıların yanı sıra yabancı yatırımcıların da sıkı takibinde.

500’ün üzerinde firma var

İthalatta sebze tohumluğu, ihracatta ise tarla bitkileri tohumluğu ağır basıyor.

Buğday, arpa ve yem bitkilerinin tohumluk üretiminde özel sektörün payı yüzde 50. Soya, hibrit mısır , ayçiçeği, patates, pamuk, sebzede ise özel sektörün payı yüzde 100.

Sektörde 500’ün üzerinde firma faaliyet gösteriyor.

1980 yılında tescilli tohum çeşit sayısı 274 iken, 2011 yılında bu rakam 1700’ü geçti.

bigPara.com