TOKİ 4 katrilyon alacaklı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, ipoteğe dayalı konut finansman sistemine ilişkin kanunun kendi şartlarını ve iklimini istediğini belirterek, "Elbise gibi hemen alıp giyemezseniz. Oturması için süreye ihtiyaç var" dedi.

İSTANBUL - Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, ipoteğe dayalı konut finansman sistemine ilişkin kanunun kendi şartlarını ve iklimini istediğini belirterek, "Elbise gibi hemen alıp giyemezseniz. Oturması için süreye ihtiyaç var" dedi.
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen "İpoteğe Dayalı Konut Finansman Sistemi: Mali ve Reel Sektörde Hazırlık Süreci" konulu seminerde konuşan Bayraktar, sistemin gecekondulaşma ve kaçak yapılaşmayı yüzde 60-80 civarında azaltacağını söyledi.
Bayraktar, mortgage da denilen sistemin Türkiye'de tamamen oturabilmesi için gelir seviyesinin kişi başına 10 bin dolara çıkması gerektiğini belirterek, şu anda Türkiye'nin 2.5 milyon acil konut ihtiyacı bulunduğunu ve yıllık üretilmesi gereken konut sayısının 500 bin civarında olduğunu ifade etti. TOKİ'nin ihtiyaç duyulan konut ihtiyacının yüzde 5-10'u arası bir oranı karşıladığına işaret eden Bayraktar, "Sattığımız konutlardan dolayı 4 katrilyon lira seviyesinde alacak havuzu oluştu. Bu havuzdan, mortgage sistemine gerekli finansman desteği sağlayabiliriz" diye konuştu.
Erdoğan Bayraktar, şöyle konuştu: "Türkiye'deki konut sorunu, fakir ve alt gelir grubunun evi olmamasıdır. Mortgage gibi finans sistemleriyle bugünden yarına bu kesimlerin ev sahibi olmalarını beklemek doğru değil. Sisteme ilişkin kanun, kendi şartlarını ve iklimini ister. Elbise, ayakkabı gibi hemen alıp giyemezsiniz. Oturması için süreye ihtiyaç var. Türkiye'de de bunun şartlarının oluşması lazım."
'Yeşil alan satmayız'
Bayraktar, Ataköy ve Ataşehir'de vatandaşların, yeşil alanların satılarak yeni binalar yapılmasından dolayı huzursuz oldukları yönündeki sorular üzerine de, şu açıklamayı yaptı: "TOKİ, yeşil alan satmaz. Vatandaşın lehine ne yapılması gerekiyorsa onu yapar. Devlet herkesin menfaatini düşünmek zorundadır" dedi. Erdoğan Bayraktar, yaptıkları 153 bin konutla birlikte 1.5 milyona yakın ağaç diktiklerini ve 2 milyon yakın çalı peyzajı yaptıklarını belirtti.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekonomik ve Mali İşler Komisyonu Başkanı Ömer Aras, konut kredilerinin Ekim 2005 tarihi itibarıyla GSMH'ye oranının yüzde 30 olduğunu, bu oranın AB ortalamasının ise yüzde 121 seviyesinde bulunduğunu belirten Ömer Aras, AB'de yüzde 32 olan konut kredilerinin toplam kredilere oranının Türkiye'de ekimde yüzde 8'e yükseldiğini hatırlattı. Ömer Aras, şunları söyledi: "Yolun başındayız. İleriye dönük risk nedeniyle sistemin altyapısı ve oyunun kuralları iyi konmalı. Geçmişte bazı ülkelerde gayrimenkuldeki finansman çarpıklığından kriz çıktı."