TOKİ, Ataköy'deki devlet arazisi için ihaleye çıkıyor

TOKİ, sahil şeridinde bulunan 94 bin metrekarelik araziyi 517 milyon TL muhammen bedelle 19 Ağustos'ta ihaleye çıkaracak. TOKİ, satışta peşin ödeme yapacak yatırımcıları tercih edecek

ANKARA - Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Ataköy’deki devlet arazisi için 19 Ağustos’ta ilk kez ihaleye çıkacak. TOKİ’den yapılan açıklamaya göre, arsayı hukuki olarak her türlü pürüzden temizleyen TOKİ, sahil şeridinde yer alan 94 bin metrekarelik bu üç parsel araziyi 517 milyon lira muhammen bedelle ihaleye çıkaracak. ‘Açık artırma usulü’ ile ihaleye çıkan arsayı alan yatırımcılar, iki emsal değerdeki araziye 188 bin metrekare inşaat yapabilecek.
Yatırımcılara kolaylık sağlamak ve komisyon masraflarını ortadan kaldırmak için herhangi bir danışman ve aracı firmayı devreye sokmayan TOKİ, satışta peşin ödeme yapacak yatırımcıları tercih edecek. TOKİ, bunun dışında toplam bedelin yüzde 20’sini ödeyecek yatırımcılara 36 ay vade yapabilecek.

‘Haksız kullanılıyordu’
İhaleyi kazanan yatırımcılar bölgeye, otel, apart otel, gazino, marina, yat kulübü, alışveriş tesisleri, lokantalar, kongre tesisleri, gösteri spor ve eğlence tesisleri, turizm ve rekreasyon alanlarında; akaryakıt satış üniteleri, sağlık kulübü gibi tesisler inşa edebilecek. Açıklamada, TOKİ’nin İstanbul’un gözbebeği Ataköy’deki devlet arazisini kiraladığı günden bu yana amaç dışı kullanan işletmelerden temizleyerek servete dönüştürdüğü ifade edilerek, “Sahil şeridindeki devlete ait kıymetli Ataköy arazisini değerinin çok altında bedellerle yıllarca haksız olarak kullanan işletmelerin işgali, TOKİ’nin hukuk mücadelesi sonunda ortadan kaldırılarak yarım milyar liralık kayıp önlendi” denildi. Bu arada arsa, daha önce Sinpaş’a satılan arsa ile Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaata (DATİ) kiraya verilen arazilerin arasında yer alıyor.
Öte yandan, TOKİ tarafından satışa sunulan bu üç arsanın dışında Bakırköy Zeytinlik Mahallesi Ataköy Sahili’nde bulunan 59.7 dönümlük bir başka arsa da 49 yıllığına kiraya verilecek. TOKİ, ihale sonucunda peşin ödeme yapacak kiracıları tercih edecek. Her iki ihale de 19 Ağustos’ta iki ayrı oturumda gerçekleştirilecek. (Radikal)