TOKİ: Çantacılardan kurtulamıyoruz

Hükümetin konut atağı nedeniyle Türkiye'nin en fazla ihale açan kurumlarından biri haline gelen Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) başı, 'çantacı müteahhitler' ile dertte.

ANKARA - Hükümetin konut atağı nedeniyle Türkiye'nin en fazla ihale açan kurumlarından biri haline gelen Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) başı, 'çantacı müteahhitler' ile dertte. TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, "Hiç bir faaliyeti olmadığı halde, ihalelerimize katılıp, başka firmalardan para koparan 'çantacı müteahhitlerden' kurtulamıyoruz" dedi. Bayraktar, bazı kötü niyetli kişilerin, hiçbir inşaat faaliyeti olmadığı halde, elinde çanta ile ihaleye katılacakmış gibi, bir şirketin temsilcisi olarak ihale salonuna girdiğini, teklif veren firmaları öğrendiğini söyledi.
'Kötü niyetliler devrede'
Bu kişilerin daha sonra teklif veren firmalar ile görüşerek, ihaleyi bağlamak için para istediğini anlatan başkanvekili Bayraktar, şöyle devam etti:
"Bazı firmalar, birçok kez ihaleye girdiği halde, yeterliliği olmadığı için veya yüksek fiyat verdiği için ihale alamıyor. O zaman kötü niyetli, çantacı müteahhit dediğimiz bu kişiler, bu firmalara gidip, 'Ben Toplu Konut İdaresi'nnde şunu tanıyorum, bunu tanıyorum' deyip ihale bağlamak için para istiyor. Hatta, bizim arkadaşlarla konuşurken cep telefonu ile fotoğraf çektirip, bu fotoğrafları da samimiyetini kanıtlamak için firmaya gösteriyor. Bazı firmalar da ihale alabilmek için bu kişilere para veriyor. Bu sorunun çözümü için, Emniyet'le işbirliğine gidip, bir kişiye suçüstü yaptırdık. İhaleye katılan firma, Emniyet'in bilgisi dahilinde, çantacı müteahhide bir miktar para verdi. Sonra da gidip şikâyet etti. Hukuk işliyor ama şimdiye kadar bir sonuç çıkmadı. Arkadaşlarımız da müteahhit firma da defalarca ifade verdi. Süreç devam ediyor. Sorunun çözümü, dürüst firmaların korunması için, bu tür olaylarda daha kısa sürede sonuç alınması gerekiyor."
'TOKİ'ye iftira atıyorlar'
Bu tür kötü niyetli kişilerin çok iyi organize olduğunu vurgulayan Bayraktar, TOKİ'de çalışanlarına da iftira atmaktan çekinmediğini belirtirken, her şeye rağmen çalışmaları ve ihaleleri sürdürdüklerini açıkladı. Söz konusu kişilerin, sanki ihaleyi alma ihtimali varmış gibi, ihaleden çekilmek için de para istediğini anlatan Erdoğan Bayraktar, firmaları, bu tür insanlara itibar etmemeleri konusunda uyarırken, firmalardan, TOKİ'ye de bu tür insanlar, istekler hakkında bilgi vermelerini istedi. Edinilen bilgiye göre, TOKİ, 2003, 2004 yıllarında ve 2005'in ilk yedi aylık döneminde çeşitli projelere 4.5 milyar YTL'lik yatırım yaptı.