TOKİ: Cim Bom'un stadını olmazsa kendimiz yaparız

TOKİ: Cim Bom'un stadını olmazsa kendimiz yaparız
TOKİ: Cim Bom'un stadını olmazsa kendimiz yaparız

Seyrantepe?deki Galatasaray Kulubü?nün TürkTelekom ismini alan futbol stadyumunun kaba inşaatının yüzde 75?i tamamlandı.

Erdoğan Bayraktar, 'Galatasaray'ın stadını yapan Eren Talu ile Alke İnşaat için yarın karar vereceğiz. Stadı yeniden ihale ederiz olmazsa kendimiz yaparız' dedi

ANKARA - Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, en büyük gelir paylaşımı projelerinden biri olan Galatasaray Kulübünü’nün stadını içeren Seyrantepe Spor Kompleksi Projesi’nin ihalesinin iptal sürecinde, hukuki prosedürlerin tamamlanmasını beklediklerini ve kararı yarın açıklayacaklarını bildirdi.
Bayraktar, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle ihalenin iptal sürecini başlatmak üzere firmaya 26 Haziran’da ikinci ihtar çekildiğini hatırlatarak, sözleşmeye istinaden bir ay süre verildiğini belirtti.
Hukuki prosedürün tamamlanması için çalıştıklarını kaydeden Bayraktar, “Artık kanunen süre uzatımı vermek mümkün değil” dedi. Firmaya şimdiye kadar gereken kolaylıkların sağlandığını vurgulayan Bayraktar, “Neden perşembeyi bekliyorsunuz” sorusuna, “Bazı değerlendirmelerimiz var” diye yanıt verdi. İptale karar verilmesi halinde firma ile görüşme durumunda olmadıklarını kaydeden Bayraktar, “Ondan sonra biz gerekin yaparız, ya ihaleye çıkarız, talipli çıkmazsa kendimiz yaparız” dedi.
Firmanın, ihtardan sonra yeniden yapılanmaya gittiğinin hatırlatılması üzerine, TOKİ’nin şimdiye kadar gerekli kolaylıkları yaptığını belirten Bayraktar, “Hukuki prosedürü bekliyoruz”  diye tekrarladı. 

‘Para değil adam bul’
Bayraktar daha önce yaptığı açıklamada, “İhtarnameyi çektikten sonra, sözleşmedeki bekleme süremiz 30 gün. Yoksa benim elimden gelse bugün feshederim o işi, hemen feshederim. Eğer siz sağlamsanız, işinizi iyi yapıyorsanız, kriz hangi dönemde olursa olsun para bulunur. Bana göre en kolay şey para bulmak. Zor olan şey beceri, zor olan şey adam bulmak” diye konuşmuştu.
 Bayraktar, Seyrantepe projesini Türkiye’de bu işi yapabilecek 5-7 firmaya ihale edilebileceklerini de kaydetmişti. TOKİ tarafından 2007 yılı ağustos ayında ihalesi yapılan ve Eren Talu Mimarlık A.Ş. ile Alke İnşaat Sanayi A.Ş. Ortak Girişimi yükleniminde bulunan Seyrantepe Spor Kompleksi İnşaatının 25 Ekim 2007 tarihinde yer teslimi gerçekleştirilmiş, iş bitim tarihi olarak da 13 Ekim 2009 tarihi belirlenmişti.
Projenin gerçekleştirilmesinde yaşanan gecikme nedeniyle, yüklenici firma, geçen yıl haziran ayında da uyarılmıştı.
Eren Talu Mimarlık Turizm A.Ş. ile Alke İnşaat Sanayi A.Ş. ortak girişimi 777 milyon 777 bin 777 YTL gelir payı üzerinden idareye 234 milyon 567 bin 890 YTL gelir payı önermişti. Yapılan pazarlıklar sonucunda satış gelirinde artış olması halinde gelir artışından idareye ek olarak yüzde 7 pay verilmesi de pazarlıklar sonucu kabul edilmişti.
Bu arada stadın kaba inşaatının yüzde 75’i bitmiş durumda. (aa)