TOKİ faizsiz ve KDV'siz arsa satıyor

TOKİ faizsiz ve KDV'siz arsa satıyor
TOKİ faizsiz ve KDV'siz arsa satıyor

Erdoğan Bayraktar ın başkanlığını yaptığı TOKİ 29 ildeki 218 adet arsasını açık artırma yöntemiyle satışa çıkaracağını açıkladı.

ANKARA - Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 29 ildeki 218 adet arsayı açık artırma yöntemiyle satışa çıkarıyor. Arsa almak isteyenler için yüzde 12 peşinat ile 60 aya varan vadeler uygulayacak olan TOKİ, satışlardan KDV de almayacak.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, yatırımcıların aldıkları arsayı öderken zorlanmamaları için vadeli satışlarda banka faiz oranları yerine, 6 aylık dönemler halinde Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre vade farkı uygulayacak.

60 ay vadeli olacak
TOKİ’den yapılan bu konudaki yazılı açıklamada, 60 ay vadeli, 218 adet arsanın satışa çıkarıldığı duyuruldu. Söz konusu açıklamaya göre 2 Eylül 2010 Perşembe günü Eskidji Müzayedecilik Firması’nın İstanbul merkez binasında yapılacak açık artırmaya katılmak isteyen yatırımcılar, almak istedikleri arsa için TOKİ’nin Ankara Bilkent’te bulunan merkez binası ile Adana Mavi Sürmeli Otel’den de canlı bağlantıyla teklif verebilecek. Arsaların satışından KDV almayacak olan TOKİ, yatırımcıların aldıkları arsayı öderken zorlanmamaları için vadeli satışlarda banka faiz oranları yerine, 6 aylık dönemler halinde Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre vade farkı uygulayacak.

İstanbul’da 10 arsa satışta
Eskidji Müzayedecilik firması tarafından noter huzurunda yapılacak açık artırmada; İstanbul’da 10, Ankara’da 60, Yalova’da 32, Eskişehir’de 25, Elazığ’da 14, İzmir ’de 11, Adana’da 9, Kocaeli’de 7, Muğla’da 5, Balıkesir ve Tekirdağ’da 4, Bursa, Niğde ve Samsun’da 3, Konya, Manisa, Antalya, Batman, Gaziantep, Erzincan, Kahramanmaraş, Kastamonu, Şanlıurfa ve Şırnak’ta 2, Denizli, Diyarbakır , Düzce, Gümüşhane, Mersin, Sakarya ve  Tokat’ta ise 1’er arsanın satışı gerçekleştirilecek.

Nasıl değerlendirilecek?
Satışa sunulan arsaların nasıl değerlendirileceği TOKİ tarafından yapılan çalışmalar ile bölgenin imar durumuna göre belirlendi.
Söz konusu arsa satış ihalesine  katılan yatırımcılar, aldıkları arsayı imar durumuna göre; konut alanı, ticaret merkezi, özel okul, rekreasyon alanı, özel spor tesisi, kreş, hastane, bölgesel ticaret merkezi, hal alanı, sanayi bölgesi, dini tesis, dinlenme ve park alanı, turizm ve eğlence alanı, tarla, zeytinlik ve kamyon garajı olarak değerlendirebilecek. (anka)