TOKİ: Mortgage istikrara bağlı

Dar gelirli kesimin umutla beklediği Mortgage Sistemi'nde (İpoteğe Dayalı Uzun Vadeli Konut Kredisi Sistemi) hukuki hazırlıklar son aşamaya gelirken, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanvekili Erdoğan Bayraktar...

ANKARA - Dar gelirli kesimin umutla beklediği Mortgage Sistemi'nde (İpoteğe Dayalı Uzun Vadeli Konut Kredisi Sistemi) hukuki hazırlıklar son aşamaya gelirken, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, sistemin başarısının ve sürekliliğinin sağlanması için istikrarlı ve güvenilir bir ekonomik ortamın varlığının ön koşul olduğunu vurguladı.
Mortgage sistemi ile konut sahibi olmak isteyen kişilerin satın alacakları konutu ipotek ederek 20-30 yıla varan vadelerle kredi kullanacağını belirten Bayraktar, alınacak ipotek kredisinin aylık geri ödemelerinin de benzer bir konutun aylık kira ödemesi düzeyinde olacağını söyledi. Konuyla ilgili dünyadan da örnekler veren Bayraktar, sistemin enflasyonun kontrol altında tutulamadığı Brezilya ve Şili'de işlemediğini, İngiltere ve Almanya'nın ise başarılı olduğunu belirtti.