TOKİ: Peşin öde, tapu al

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), önceki yıllarda teslim ettiği konutların sahiplerine, borçlarını peşin ödeyip tapularını hemen almaları için açtığı kampanya bugün başlıyor.

ANKARA - Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), önceki yıllarda teslim ettiği konutların sahiplerine, borçlarını peşin ödeyip tapularını hemen almaları için açtığı kampanya bugün başlıyor.
19 Ekim'e kadar sürecek kampanya kapsamında, yaklaşık 14 bin konut sahibine, borçlarını yüzde 20 indirimle kapatma olanağı getiriliyor. Kampanya kapsamında, Ankara Eryaman 5. etap, Bilkent, Ümitkent, Samsun Kurupelit, Kars, Kars 2. etap, Bozcaada, Gökçeada, Şanlıurfa, Erzincan, İzmir-Mavişehir, İstanbul-Bahçeşehir, Ataşehir, Sinanoba, Mimaroba, Bizimkent, Gebze-Mutlukent, Emlakkent projelerindeki konut sahipleri, Ziraat Bankası'na, Diyarbakır, Hakkâri, Şırnak, İzmit-Yahyakaptan projelerindeki konut sahipleri Vakıflar Bankası'na, İstanbul-Halkalı 3. etap projesindeki konut sahipleri Halk Bankası'na başvurabilecek.
Kredi alternatifi de var
Kampanya çerçevesinde parası olan, borcunun tamamını ödeyerek yüzde
20 indirimden yararlanacak. TOKİ, borç bitene kadar konut üzerinde bulunan ipoteğini de kaldırmış olacak. TOKİ ipoteği, konutun üçüncü şahıslara devrine olanak vermediği için mevcut durumda satışlar sadece noter sözleşmesi ile yapılıyor ve konut sahibi borçlu görünüyordu.
Parası olmayan vatandaş da ilgili üç bankadan konut kredisi kullanarak indirimli kampanyadan yararlanabilecek. Bankalardan kredi kullanacak vatandaşların, taksitlerini 500 YTL'den 300-400 YTL'ye düşürebileceği kaydediliyor.
Yetkililer, kampanya ile TOKİ'nin kasasına 200 milyon YTL kaynak girişi beklediklerini kaydettiler.