TOKİ: Seyrantepe'de üzerimize düşeni yaptık, iş müteahhite kaldı

TOKİ: Seyrantepe'de üzerimize düşeni yaptık, iş müteahhite kaldı
TOKİ: Seyrantepe'de üzerimize düşeni yaptık, iş müteahhite kaldı

Erdoğan Bayraktar, 2011 yılı sonuna kadar 500 bin konut yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Seyrantepe spor kompleksi projesinde kendi yetkilerini aşarak ve risk alarak belli kolaylıklar gösterdiğini belirten TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, 'Bundan sonra Seyrantepe'nin bitirileceğinin garanti edilmesi gerekir' dedi

İSTANBUL - Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Seyrantepe spor kompleksi projesinde kendi yetkilerini aşarak, risk alarak, Türk sporuna katkı sağlamak amacıyla belli kolaylıklar gösterdiklerini ve belli bir noktaya geldiğini belirterek, “Bundan sonra yasal olarak yapmamız gereken bir şey yok. Bunu ya kendimiz yapacağız ya ihale edip yapacağız yada mevcut yüklenici gerekli garantiyi verir. Bizi inandırırsa onunla devam edeceğiz ama sadece işe başladı diye onun önünü açmayız. Bu konuda süre başladı. Bir hafta 10 gün geçti. 15 günü var. Sadece oraya gidip başlamasıyla o işi birdaha devam ettirmemiz mümkün değil. Bitireceğini mutlaka garanti edecek” diye konuştu.
İstanbul’da düzenlenen 9.Gayrimenkul Zirvesi’nde konuşan Erdoğan Bayraktar, 2011 yılının sonuna kadar 500 bin konut hedeflerinin olduğunu belirtti. Şu anda 360 bin konutta olduklarını ve 140 bin konut daha yapacaklarını anlatan Bayraktar, bu konutların büyük bir kısmınınsa alt gelir grubu ve kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde olacağını bildirdi.

Piyasaya güven geldi

Krizin en fazla gayrimenkul sektörünü etkilediğini söyleyen Bayraktar, kaynaklarının büyük bir bölümünü arsa satışı karşılığı hasılat projelerinden elde ettiklerini ve buralarda satışların durma noktasına gelince kaynaklarında ve projelerinde azalma olduğunu söyledi. Bu günlerdeyse piyasanın dengeye geldiğini, satışlarda bir canlanma olduğunu ve piyasada bir hareketlenme görülmeye başladığını vurgulayan Bayraktar, hasılat paylaşımı projelerinden tekrar gelir elde etmeye başladıklarını, orta gelir grubuna sattıkları konutlardan da paranın gelmeye başladığını, ayrıca iki aydır piyasaya güvenin geldiğini ve talepte artma olduğunu sözlerine ekledi.
Yeni yatırımlardaysa geçen yıla göre bir artış gözlendiğine dikkat çeken Bayraktar, özel sektörün, hasılat paylaşımı projelerini sormaya başladığını ifade ederek, “Şu anda çok ciddi bir ihalemiz yok. Önümüzdeki 2-3 ay içerisinde hasılat paylaşımı projelerinin ihalelerine çıkmaya tekrar başlayacağız” açıklamasında bulundu. İstanbul’un finans merkezi olması yönünde de Türkiye, Avrupa, Ortadoğu ve Balkanlar’da ciddi bir beklentinin oluştuğuna dikkati çeken TOKİ Başkanı Bayraktar, bu konuda İstanbul’da çeşitli organizasyonların olacağını belirterek, TOKİ’nin de bu organizasyonların içinde olacağı bilgisini verdi.
Konuşma sırasında İstanbul’da arsa bulmanın zor olduğunu da vurgulayan Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm projeleri ile İstanbul’da arazilerin kazanılabileceğini belirtti. Açık gözlere, bu konuda da fırsat verilmemesi gerektiğini söyleyen Bayraktar, devletin, vatandaş menfaatli, millet menfaatli bir yapıda olduğunun kavratılması gerektiğinin altını çizdi. (Radikal)

‘Gayrimenkul kredilerinde sorun yok’
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, çeşitli krediler verdiklerini, gayrimenkul kredisi kadar sorunsuz hiçbir kredileri olmadığını belirterek, yüzde 1’li seviyelerdeki sorunlu gayrimenkul kredileri oranının kendisini hiç endişelendirmediğini söyledi. Gayrimenkul üzerine borç veren bir sektörün temsilcisi olarak şu anda gayrimenkul kredileri, konut kredileri kadar sorunsuz hiçbir kredileri olmadığını dile getiren Özince, şunları söyledi:
“Envai çeşit kredi veriyoruz. Gayrimenkul kredisi kadar sorunsuz hiçbir kredimiz yok. Gelişmiş ülkelerde sorun gayrimenkul kredilerinden çıktı, bizde durum tam tersi. Bizde de gayrimenkul kredilerinde konjonktürden ötürü birtakım bozulmalar var, olmaya da devam ediyor ama gayrimenkul kredileri her zaman cazibesini koruyacak düşüncesindeyim. Bu konuda çok ciddi potansiyel var. İnsanlar gayrimenkule sahip olmak istiyorlar, gayrimenkule yatırım yapmak istiyorlar.”

Türkiye iyi yolda

Bazı aşırı değerleme durumları, bazı spekülatif gelişmeler dengesizlikler yaratsa da fiyatların sürekli bir çıkış eğrisinde olduğunu ifade eden Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Özince, “Yüzde 1’li seviyelerdeki gayrimenkul kredileri sorunlu oranı şahsen beni hiç endişelendirmiyor. Yani dünyanın başta Amerika olmak üzere çeşitli ülkelerinde çok büyük sorunlara neden olan konut finansmanı ülkemizde önümüzdeki dönemlerde de tam tersi tablo göstermeye devam edecek. Bundan yararlanmak mümkün diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.