TOKİ'den lüks konut satışı için ucuz kredi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), konut kredilerinin faizinin artması ve piyasadaki gelişmeler nedeniyle durma noktasına gelen lüks konutların satışını hızlandırmak için yeni bir formül geliştirdi.

ANKARA - Toplu Konut İdaresi (TOKİ), konut kredilerinin faizinin artması ve piyasadaki gelişmeler nedeniyle durma noktasına gelen lüks konutların satışını hızlandırmak için yeni bir formül geliştirdi. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, böylece vatandaşı, bankadan daha düşük faizle kredilendirmiş olacaklarını söyledi.
Projelerdeki satışların hemen hemen durduğunu belirten Bayraktar, proje müteahhitleriyle görüşerek soruna çözüm aradıklarını dile getirdi. Müteahhitlere, kârdan feragat ederek, satış vadelerini uzatmalarını önerdiklerini kaydeden Bayraktar şu bilgiyi verdi:
Vade beş yıla çekilecek
"Buna göre, halen 1-2 yıl civarında olan bu projelerdeki vadeyi beş yıla çekeceğiz. Vatandaş, elindeki parayı yüzde 20-30 peşinata yatıracak. Sonra beş yıl vadeli konutu alacak. Aylık yüzde 1.2-1.5 faiz uygulanacak. Böylece bankadan daha düşük faizle kredilendirme olacak. TOKİ, vatandaşa ve müteahhide garantör olacak. Müteahhit konutları zamanında bitirecek. Bankalar aylık yüzde 2 faizle kredi kullandırıyor.