TOKİ'den memura kolaylık

ANKARA - Toplu Konut İdaresi (TOKİ) memurları ev sahibi yapmak için harekete geçti. TOKİ, bazı bakanlık ve kurumlarda çalışan memurlara ve emeklilerine yönelik yüzde 10 peşinatla, 180 ay vadeli konut satışı yaptığı proje sayısı, 24’ten 36’ya çıkarıldı. TOKİ, kurumlarında çalışan memurların ve emeklilerin konut edinmesi konusunda destek isteyen bazı bakanlık ve kurumlara bu konuda kolaylık sağlıyor. İdare, kendisine başvuran kurum ve kuruluşlarda çalışan memur ve emeklilere, bazı projelerden, kura ve çekilişe girmeden yüzde 10 peşinle ve 180 ay vadeyle konut satıyor. 

36 projeden seçim yapılacak
Bu kurumlarda çalışan memurlar ve emeklileri, aralarında Ankara, İzmir ve Bursa’nın da bulunduğu 29 ilde yürütülen 36 projeden, çekiliş ya da kuraya katılmadan beğendikleri daireyi seçme hakkına sahip oluyor. TOKİ’den verilen bilgiye göre, bu uygulamadan, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü (Polis), Jandarma Genel Komutanlığı ile tüm üniversitelerin çalışanları ile emeklileri yararlanabiliyor. Söz konusu konutlardan almak isteyen memurlarda aranan tek şart ise konutların bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmaları. Şartları tutan memurların, konut alacakları bölgede yetkilendirilmiş olan Ziraat Bankası ya da Halkbank’a başvurması gerekiyor. Memurlar için ayrılan Konutların büyüklükleri, 93.88 metrekareden başlıyor 185.76 metrekare kadar çıkıyor.
Konutların fiyatları ise 54 bin 385 lira ile 289 bin 117 lira arasında değişiyor. Memurlara yönelik toplam 9 bin 106 konutu kapsayan satış kampanyası, 31 Aralık’ta sona erecek.  (aa)