TOKİ'den üç şehre stat

TOKİ'den üç şehre stat
TOKİ'den üç şehre stat

TOKİ yapımı yılan hikâyesine dönen Seyrantepe Telekom Arena Stadı?nın da yapımını üstlenmişti. FOTOĞRAF: AZİZ UZUN / AA

Toplu Konut İdaresi Sivas, Malatya ve Afyon'da bulunan 39-55 yıllık statları yıkıp, yerlerine yenilerini yapmaya hazırlanıyor

ANKARA - Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Sivas, Malatya ve Afyonkarahisar’daki 39-55 yıllık statları yıkıp, yerlerine yenilerini yapacak.
TOKİ, bunun yanı sıra 2008 yılında kurulan Tunceli Üniversitesi’nin ihtiyacı olan eğitim-öğretim binaları, lojman, idare binası ve sosyal tesislerini de yapacak. Verilen bilgiye göre, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile TOKİ arasında imzalanacak protokol çerçevesinde; şehir merkezinde kalan, ekonomik ömrünü tamamlamış ve sportif faaliyetleri karşılamada yetersiz kalan spor tesisleri yıkılarak yerine yenileri yapılacak.
Gerçekleştirdiği konut projesi kapsamında 572 spor salonu yapan TOKİ, yapımı devam eden Seyrantepe Telekom Arena Stadı’nın ardından üç ile daha stat yapma kararı aldı. Sivas 4 Eylül, Malatya İnönü ve Afyonkarahisar Atatürk statlarının taşınmazlarını alacak olan TOKİ, söz konusu şehirlere uluslararası standartlarda yeni statlar yapacak.

Sivas Stadı 1968’de yapılmıştı
Süper Lig takımlarından Sivasspor’un halen maçlarını oynadığı 4 Eylül Stadı’nın 1968 yılında, 2. Lig takımlarından Malatyaspor’un maçlarını yaptığı İnönü Stadı’nın 1970 yılında ve 3. Lig takımlarından Afyonkarahisarspor’un maçlarını oynadığı Atatürk Stadı’nın ise 1955 yılında yapıldığı belirtilirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Sivas, Malatya ve Afyonkarahisar’a yaptığı gezilerde ‘her üç stadın da yıkılarak yerine yenilerinin yapılacağı’ sözünü verdiği kaydedildi.
Eğitim altyapısına son 7 yılda 565 okul kazandıran TOKİ, 2008 yılında kurulan Tunceli Üniversitesi’nin ihtiyacı olan eğitim-öğretim binaları, lojman, idare binası ve sosyal tesislerini de yapacak. Binaların bir bölümü Tunceli Üniversitesi’ne ait arazi üzerine, bir kısmı da kamulaştırma yöntemiyle elde edilecek arsalara yapılacak.
Tunceli Üniversitesi’nin talebi üzerine çalışmalara başlayan TOKİ, tesisleri gelecek yıla kadar tamamlamayı hedefliyor. TOKİ, halen bazı kamu kurumlarının hizmet binalarının yapımı ve onarımı işlerini, bazı sınır karakollarının yapımını da üstlenmiş durumda. (aa)