'Tony Blair'den ahlaksız teklif'

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Britanya Başbakanı Tony Blair'in Başbakan Tayyip Erdoğan'a mektup yazarak üç çokuluslu içki şirketine uygulanan vergi cezalarının kaldırılmasını istediğini açıkladı.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Britanya Başbakanı Tony Blair'in Başbakan Tayyip Erdoğan'a mektup yazarak üç çokuluslu içki şirketine uygulanan vergi cezalarının kaldırılmasını istediğini açıkladı. Anadol, konunun Danıştay'da görülmekte olan 90 milyon YTL'lik bir yolsuzluk davasıyla ilgili olduğuna dikkat çekerek, Blair'i 'yargıya müdahale' ve 'ahlaksız teklif' yapmak suçladı.
'Enseye tokat mantığı'
Anadol, mektubun 27 Haziran 2006 tarihli olduğunu ve "Dear Tayyip (sevgili Tayyip)" ifadesi ile başladığını anlattı. Erdoğan'ın İtalya'nın eski başbakanı Berlusconi ile de arkadaş olduğunu ve Yunanistan Başbakanı'na ilk adı olan "Kostas" diyerek hitap ettiğini anlatan Aradol, "Hiçbir Başbakan böylesine enseye tokat, laubali olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarını zedelememiştir" diye konuştu.
Blair'in mektubunda üç firmanın sorununu dile getirdiğini anlatan Anadol, bu firmaların aynı zamanda Türkiye'deki içki ithal eden firmaların da büyük ortakları olduğunu ve gümrüksüz mağazalara (free shop) ve ithalatçı firmalara başta viski olmak üzere alkollü içkiler sattığını söyledi.
İthalatçıya farklı fiyat
Firmaların free shop'lara farklı, ithalatçılara farklı fiyat uyguladığının ortaya çıktığını belirten Anadol, gümrük başmüfettişlerinin Türkiye'de kurulu firmalara free shop'lardan üç kat daha ucuz fiyata içki satıldığını tespit ettiklerini dile getirdi.
Bu durumun, 50 milyon avro (90 milyon YTL) vergi kaybına yol açtığını öne süren Anadol, Gümrük Kanunu çerçevesinde firmalara ceza uygulanmasının talep edildiğini ve davanın Danıştay'da görüşüldüğünü anlattı.
Mektubun hakaret ve tehditler içerdiğini de savunan Anadol şöyle devam etti: "Mektupta bu konuda kendileriyle paralel düşünen Tüzmen övülürken, yüksek yargı organımız yetersiz ve yanlış karar almakla suçlanmıştır. 'Eğer şirketlerimizi cezalandırırsanız biz de kaçak içki girişine göz yumarız' tehdidi, yoksa çocuk kandırır gibi' vergiye ne kadar zam yaparsanız, bizim firmalarımızın da o kadar fiyat düşürerek vergi vermemesine göz yummazsanız hem İngiltere hem de AB ile ilişkileriniz bozulur' tehdidi... Bu ahlaksız teklif değil de nedir? Nereden bakarsanız bakın küçük düşülmüş bir Türkiye imajı çıkıyor karşınıza"
'Dışişleri garip davrandı'
Anadol, mektubun 20 gün sonra Dışişleri Bakanlığı tarafından görüş oluşturulmak üzere Gümrük Müsteşarlığı'na iletilmesinin garip olduğunu belirtti. Anadol, böylesine garip talepler içeren mektup için görüş oluşturmaya ihtiyaç bulunmadığını savundu. Tony Blair'in Başbakan Erdoğan'a mektup yazarak gidişatından yakındığı yolsuzluk davası halen Danıştay 7. Daire'de devam ediyor.