Topbaş: Cevahir'e talip olan çok

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cevahir Alışveriş Merkezi'nin satışa çıkarıldığını ve ciddi talep olduğunu belirterek, "Elde edilecek geliri başta ulaşım olmak üzere yatırımda kullanacağız" dedi.

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cevahir Alışveriş Merkezi'nin satışa çıkarıldığını ve ciddi talep olduğunu belirterek, "Elde edilecek geliri başta ulaşım olmak üzere yatırımda kullanacağız" dedi. Topbaş, göreve geldiği tarihten itibaren Cevahirlerle görüşmelerinde, inşaat bittiğinde satışa hazır olmalarını söylediğini belirterek, şunları kaydetti:
"Onlar da buna sıcak baktı. Çok ciddi talepler var. Henüz net bir şey olmamakla birlikte iyi noktaya geldiğine inanıyorum. Rakamı net telaffuz etmek istemiyorum. 750 milyon doları geçeceğiz. Avrupa'dan, Körfez ülkelerinden de yatırımcılar var. Yerli işadamlarıyla konsorsiyum kurarak işletmek isteyenler de var. İyi para veren çıktığı zaman sonuçlanır." Topbaş, hisselerin paylaşımındaki ihtilafa ilişkin de, "Her iki taraf arasında Dalan döneminden bugüne gelen süreç içinde çeşitli mülahazalar olmuş. Sonra merkezin hisseleri yüzde 45'er olarak peşinen kabul edilmiş. Aradaki yüzde 10'unun paylaşımı konusunda netlik yok. Görüşmeler ayrıca devam ediyor. Değerlendirilecek, mutlaka çözülecektir" dedi.