Topbaş: İDO, KİPTAŞ ve İGDAŞ halka açılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, belediye bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş. (İGDAŞ), inşaat şirketi KİPTAŞ ve...

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, belediye bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş. (İGDAŞ), inşaat şirketi KİPTAŞ ve İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.'yi (İDO) halka açmak için ön çalışma başlattıklarını, söz konusu halka arzların 2007'nin ikinci yarısında gerçekleşebileceğini söyledi.
İBB'nin gazeteciler için düzenlediği iftar yemeği sırasında yaptığı açıklamada, Topbaş, İstanbul'da başta ulaşım olmak üzere pek çok alana yaptıkları yatırımlar için kaynağa ihtiyaçları olduğunu, bunun için de kâr eden şirketlerin bazılarını halka açmayı hedeflediklerini söyledi.
'Kâr eden 21 şirketten bazıları halka açılacak'
Topbaş, "İGDAŞ'ın satışıyla ilgili değerlendirme çalışmaları yapıyoruz, ancak halka açmak istediğimiz sadece İGDAŞ değil... Elimizde bulunan 21 tane şirketin kâr edenlerinden bazılarını halka açmayı hedefliyoruz. Bunların arasında birinci planda KİPTAŞ ve İDO var. Hatta İSKİ'nin de yüzde 10 gibi bir kısmını satmayı düşünebiliriz diye konuştuk" dedi.
Topbaş, "Halka arz konusuna prensipte karar verdik. Bir aksilik olmazsa 2007 içerisinde, yılın ikinci yarısında olabilir" dedi. Topbaş'ın yardımcılarından alınan bilgiye göre, İGDAŞ, İDO ve KİPTAŞ için yapılan çalışma kapsamında uluslararası bir bağımsız denetim şirketi denetim raporu hazırlıyor.
Ocak ayında da danışman firma seçimine geçilecek.
Topbaş, İGDAŞ'ın Medine, Cidde, Romanya ve Şam gibi yerlerde bazı projeler yürüttüğünü belirterek, "İGDAŞ'ta bu uluslararası boyutu gerçekleştirdiğimizde, bu çalışmaları yaptığımızda şirketi daha pahalıya satma fırsatımız olacak" diye konuştu. Topbaş, gerekirse İGDAŞ'ın tamamını yabancı bir alıcıya satabileceklerini de söyledi.
İETT için ihaleye çıkılıyor
İETT'nin işletme hakkı devri için ihale açacaklarını belirten Topbaş, şu bilgileri verdi: "Yaklaşık 2.000 otobüse ihtiyacımız var. 500'erlik gruplar halinde ihaleye gideceğiz. İhale hizmet alımı şeklinde olacak. O alanlardaki işletmeyi yapacak olan şirket otobüsünü de kendi alacak." 'Yabancıların buna katılımını istiyoruz' diyen Kadir Topbaş, "Dışarıda deneyimi olan, yurtdışında kent içi ulaşımı sağlayan, belirli seviyede gücü olan firmaların da olması koşulunu getiriyoruz" diye konuştu. Belediyeden bir yetkili ise, "Bir ay içinde belirlenen bir bölgede hizmet alımı şeklinde ihaleye çıkacaklarını söyledi.