Toplantı bitsin dans başlasın

Toplantı bitsin dans başlasın
Toplantı bitsin dans başlasın
Küresel kriz iş dünyasını strese soktu! Çalışan performansı üzerinde büyük bir tehdit haline gelen stresi yok etmek için şimdi Koç'ta dans, Tüpraş'ta spor, Turkcell'de yoga, Novartis'te ritim zamanı...
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Stresliyim, streslisin, stresli... Küresel ekonomik kriz, artan rekabet ortamı, ağırlaşan hayat şartları derken çalışanların etrafını stres bulutları sardı. Türkiye ’de çalışanların yarısı son bir yılda streslerinin katlandığını açıklıyor. Çalışanların artan stresi performanslarıyla da doğrudan alakalı olunca holdingler terapilere başladı. Koç dans yarışması düzenliyor, Tüpraş spor , Frito Lay yoga yaptırıyor, Novartis ise çalışanlarına ritim dersi aldırıyor. Sabancı ise önce sirtaki eğitimi aldırıyor, sonra tavernaya götürüyor.

Dünya stres topu
Avrupa ülkelerinin bir türlü düzlüğe çıkamaması, Euro Bölgesi’ndeki kangrene dönen bu krizin son yıllarda yaptığı büyüme hamlesiyle konuşulan Çin’i bile tedirgin etmeye başlaması, alınan tasarruf tedbirleri, müşteri baskısı, artan iş yoğunluğu çalışanların verimliliği üzerinde ciddi bir etki yaratmaya başladı. Dünya genelinde çalışma alanları sağlayıcısı Regus’un 16 bin profesyonelin katılımı ile yaptığı araştırmaya göre çalışan stresinde büyük bir artış sözkonusu.
Araştırmaya Çin’den katılanların yüzde 75’i geçe yıla göre stres seviyelerinin arttığını söylüyor. Bu oran ile Çin başı çekiyor. Almanya’daki stres seviyesi de yüzde 58 arttı. Dünya ortalaması ise yüzde 48. Türkiye ise araştırmaya 116 şirket ile katıldı. Buna göre Türkiye’de çalışanların yüzde 59’unun iş hayatındaki stres seviyesi sürekli artış gösteriyor. Regus Türkiye Ülke Müdürü Erim Denel, “Stresli çalışanlar ‘mutsuz ve sağlıksız’ ortam demek. Bu ağır stres yükü yalnızca çalışanların değil şirketlerin de üzerine biniyor. Stresli çalışanların gerektiği gibi performans gösteremediklerini, daha fazla istirahat iznine ihtiyaç duyduklarını ve daha az etkin olduklarını görüyorlar” diyor.

Kim daha stresli?
ÇİN: Stres seviyelerinde en yüksek artış yaşanan ülke. Oran yüzde 75. Ülkedeki stres yüzde 73 iş yoğunluğu kaynaklı. Kişisel finansal endişelerden kaynaklı stres ise yüzde 39 ile dünya ortalamasının altında.
ALMANYA: Küresel kriz ve buna bağlı alınan tasarruf tedbirleri nedeniyle katılımcıların yüzde 58’i streslerinin son bir yıl içinde arttığını söyledi.
GÜNEY AFRİKA: Müşteri kaynaklı stresin en yoğun yaşandığı yerlerden biri. Çalışanların yüzde 48’i streslerinin müşteri kaynaklı olduğunu söylüyor.
MEKSİKA: İş kaynaklı stres yaşayan ülkelerin başını çekiyor. Ülkede iş kaynaklı stresin oranı yüzde 75. Çalışanların yüzde 67’si esnek çalışma istiyor.
TÜRKİYE: Çalışların stresinin temel nedeni % 61 ile iş. Müşterilerin payı yüzde 44, kişisel finansmanın ise yüzde 42.
ABD: Ülkede kişisel finansal endişeler ağır basıyor. Çalışanların yüzde 50’si bu endişeyi taşıyor.
KANADA: Son bir yıl içinde yaşadıkları stresin yüzde 63’ünün temelinde işler yatıyor. Çalışanlarının yüzde 73’ü esnek çalışmadan yana.
HİNDİSTAN: Hintli çalışanların yönetim kaynaklı stres oranı %37. Dünya ortalaması ise yüzde % 27. Hintli katılımcıların %72’si esnek
çalışmanın stresi azalttığını söylüyor.
FRANSA: Fransız çalışanların yüzde 40’ı son bir yıl içinde yaşadıkları stresin temel kaynağı olarak müşterileri gösteriyor. Yüzde 59’luk kesim esnek çalışmadan yana.
BELÇİKA: Çalışanların yüzde 46’sı son bir yıl içinde yaşadıkları stresin kaynağı olarak müşteriyi gösteriyor.
AVUSTRALYA: Yaşadıkları stresin temel kaynağı finansman. 

Esneyelim!

Regus’un araştırmasına göre Türkiye’de çalışanların yüzde 66’sı iş streslerinin esnek çalışma ile azalacağına inanıyor. Yüzde 49’u esnek çalışmanın aile dostu, yüzde 65’i se sabit mekânda çalışmaktan daha az maliyetli olduğu görüşünde. Yüzde 80’lik bir kesime göre ise esnek çalışma üretkenliği arttırıyor. Araştırmada dikkat çeken bir diğer unsur ise küçük şirketlerde çalışanlar müşteri, büyüklerde ise yönetici baskısından şikâyetçi.

Stresle mücadele için kim ne yapıyor?
Ritimle strese savaş açtılar

Ritim Terapi Kurucusu Eğitmen Kaan Şolcum, şirketlerin ritim derslerine özel önem vermeye başladığını açıklıyor. Philips Morris, Hugo Boss, Opel gibi şirketlerin merkezinde çalışanlara ritim dersleri verdiklerini ifade eden Şolcum, şu anda Novartis ile birlikte çalıştıklarını anlatıyor. İki üç ay süren çalışmaların ardından şirket yöneticilerine ve tüm çalışanlara özel bir gösteri yaptıklarını belirten Şolcum, bazı eğitimlere üst düzey yöneticilerin de katıldığına dikkat çekiyor.

Yoga için özel odalar var
Turkcell, Avrasya Ticaret, Frito Lay Türkiye’de yogaya başvuran şirketlerin başında geliyor. Yoga dünya çapında da oldukça revaçta. Oracle, Philips, Deutsche Bank, Google, Dünya Bankası gibi dünyanın önde gelen şirketleri molalarda yoga seansları düzenletiyor. Bunun için de toplantı odaları ışıklandırması, kokusu ve müzik yayını ile yoga salonuna dönüştürülüyor.

Tüpraş’ta spor yapmak moda
Çalışanlarına fitness salonu açma trendi tüm dünyada çok revaçta. Motorola, Pepsi CO, Dupond, General Electric gibi firmalarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki ‘fitness’a yatırılan her 1 dolar 5 yıl içinde şirkete 3 dolar olarak geri dönüyor. Türkiye’de çalışanlarına fitness salonu açan firmalar arasında Tüpraş, Philip Morris, Coca Cola, Koç Holding, Sabancı Holding, Vodafone, Ford’un yer aldığını belirten ünlü ekipmanların distribütörü EKS Dış Ticaret’in sahibi Kemal Özdeş, “Spor salonları verimliliği arttırıyor. Dupond bu sayede işe devamsızlığı yüzde 47,5 azalttı” diyor.

Tango iletişimi güçlendiriyor
Dans kursu başvurulan yöntemlerin başında geliyor. Başta Koç, Borusan, Sabancı olmak üzere birçok şirkette dans programlarına önemli bütçeler ayrılmaya başlandı. İletişimi arttırmak için Arjantin tango, canlılık için Latin, ekip ruhunu güçlendirmek için ise sirtaki tercih ediliyor. Mydansce Taksim’in sahibi Zeynel Öztürk, Koç ve Sabancı Holding’de dans eğitimleri verdiklerini açıklıyor. Koç Holding’in çalışanlar arasında dans yarışmaları da düzenlediğini anlatan Öztürk, Sabancı Holding’te sirtaki eğitimi verdiklerini, eğitimin sonunda topluca bir tavernaya gideceklerini söylüyor.

bigPara.com