Toplantılarda gözü yormasın diye su şişesinin kapak rengi bile değiştirildi

İSTANBUL - IMF-Dünya Bankası Guvernörler Kurulu Toplantısı boyunca 690 özel güvenlik, 485 temizlik görevlisi ve bin 500 kişinin katılımcılara catering hizmeti verdiği bildirildi. Uluslararası Kongre Sarayı Tesisleri İşletmeciliği Ticaret A.Ş. (UKTAŞ) yetkililerinden alınan bilgiye göre, toplantılara 13 bin delegasyon ve 2 bin ziyaretçi katılıyor. Toplantı süresince yaklaşık 500 bin şişe su ücretsiz olarak dağıtıldı. Hamidiye Su yetkilileri, ABD’de yapılan IMF hazırlık toplantılarında, konuşmalar sırasında izleyicinin gözünü yormaması, dikkatini dağıtmaması, konuşmacının elinde veya ekranda parlamaması için tavsiye edilen pet şişelerin kapak renginin, toplantıya özel mavi yerine beyaz üretildiğini söyledi.

1138 gazeteci izledi
IMF- Dünya Bankası toplantılarını izlemek üzere bin 661 basın mensubunun online akreditasyon yaptığı, kartını alıp toplantıları izleyen gazeteci sayısının ise bin 138 olduğu belirtildi. Söz konusu gazetecilerin 667’sinin Türkiye’den, geri kalan bölümünün ise dünyanın çeşitli ülkelerinden toplantılara katıldığı ifade edildi. Ana toplantılarda 11 dilde çeviri yapıldı.

5 bin personel hizmet verdi
Sağlık Bakanlığı ekipleri, termal kameralarla IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları’nın yapıldığı İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nın girişlerinde, H1N1 (domuz gribi) kontrolü yaptı.
Toplantıların düzenlendiği İstanbul Kongre Merkezi ile Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yaklaşık 5 bin adet personel görev yaptı. Günde 690 özel güvenlik, 485 temizlik görevlisi ve bin 500 kişi katılımcılara catering hizmeti verdi. Toplantıların yapıldığı alanlarda satışa sunulan ve pahalı olduğu belirtilen yiyeceklerin fiyatının uluslararası toplantılardaki fiyatlarla aynı olduğu belirtildi. (Radikal)