'Toplu iş sözleşmesi yoksa grev var'

'Toplu iş sözleşmesi yoksa grev var'
'Toplu iş sözleşmesi yoksa grev var'

KESKGenel Başkanı Sami Evren, genel merkezde basın toplantısı düzenleyerek perşembe günü Diyarbakır ve İstanbul?da ?TİS Yoksa Grev Var? sloganıyla eylemlere başlayacaklarını açıkladı. FOTOĞRAF: EVRİM AYDIN / AA

Hükümetle sendikalar toplu iş görüşmelerine 15 Ağustos'ta başlayacak. KESK Başkanı Evren, toplu iş sözleşmesi (TİS) hakkı dururken, yürütülen toplu görüşmenin meşru olmadığını belirterek, 'TİS yoksa grev var' dedi

ANKARA - Memur sendikaları toplu iş görüşmeleri için hazırlıklarını sürdürürken, Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, ekstra ücret yerine kayıpların telafi edilmesini isteyeceklerini açıkladı. Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) de talebini “1500 TL’lik temel ücret” olarak açıkladı.
Hükümet ile memurlar arasındaki toplu iş görüşmeleri 15 Ağustos’ta başlayacak. Masaya oturacak memur sendikaları da taleplerle ilgili çalışmalarına hız verdi. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız görüşme öncesi siyasi partileri ziyaret ederek destek istedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ı TBMM’de ziyaret eden Akyıldız, hükümetle toplu iş görüşmesinin 8’incisini yapmak üzere masaya oturacaklarını anımsattı. 

‘Krizin farkındayız’
Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ülke gerçeklerini gözardı etmeden makul taleplerle görüşmelere katılacaklarını anlatan Akyıldız, 2009’daki 23 maddelik sözleşmede (Mutabakat Zaptı) yeralıp uygulanmayan grevli toplu iş görüşmeleri de dahil 15 maddesi uygulanmasını, çalışanlarının çalışma şartlarının ve ücretlerinin iyileştirilmesi isteklerini gündeme getireceklerini söyledi.
Krizin çözümüne yönelik alınan tedbirler içerisinde, kamu çalışanları, dar ve sabit gelirli, emekli ve işçilerin bulunmadığını kaydeden Akyıldız, “Krizin çözümü, teşhisin iyi yapılmasına bağlı. Krizin aşılması, talebin artırılmasıyla çözülecektir. Hükümet, talep artırıcı tedbir almamıştır. Kamu çalışanlarının ücretlerinin artırılmasında ekstra ücret yerine, bugüne kayıpların telefi edilmesini talep edeceğiz. Taleplerimiz ülke gerçeklerinden uzak olmayacak, makul ve mantık sınırını aşmayacaktır” diye konuştu.
Bazı bakanların, “Krizin, her ayın 15’inde maaş alan memur ve işçiyi etkilemediği, enflasyonun düşmesi nedeniyle bu kesimin krizden avantaj sağladığına” ilişkin söylemlerinin bulunduğuna dikkati çeken Akyıldız, “Bakanların bu açıklamaları, kamu çalışanlarını üzmektedir. Çalışanlara haksızlık etmektedirler. Siyasi iradeyi duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.
KESK Genel Başkanı Sami Evren de düzenlediği basın toplantısında kamu çalışanlarıyla hükümet arasında yapılan 7 toplu görüşmede kamu emekçileri lehine bir sonuç çıkmadığını anımsatarak, şunları söyledi: “6.2’lik ortalama yıllık büyümeye karşın kamu emekçilerinin reel ücretleri ortalama yüzde 30 geriledi. Bunun nedeni harcama politikasıdır. Memurların, 22 Temmuz’dan bu yana temel harcama kalemleri karşısında alım gücü yüzde 40’a varan oranlarda azaldı. Kamu emekçilerinin ücretleri, katsayılar dikkate alındığında, 2 yılda TÜFE karşısında reel olarak yaklaşık yüzde 1, gıdadaki fiyat artışları karşısında yüzde 8, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar karşısında yüzde 13, su ve diğer konut harcamalarında yüzde 11 oranında gerilemiştir.”

‘Masaya oturmayız’
Hükümetin 2010 yılı için de şimdiden yüzde 5 ya da 5.5 oranında zam yapılacağını ilan etmesinden yakınan Evren, toplu iş sözleşmesi (TİS) hakkı dururken, yürütülen toplu görüşmenin meşru olmadığını belirterek, “Hiç kimse toplu görüşme sürecine KESK’i dahil edemez. Hiçbir kuvvet KESK’i 2 milyon kamu emekçisinin iradesini ipotek altına alacak toplu görüşme masasına oturtamaz. Biz, KESK olarak, diyoruz ki; toplu iş sözleşmesi yoksa grev var” diye konuştu.

1500 lira istiyor
KESK’in, 2010 yılı için 1500 TL temel ücret talep ettiğini anlatan Evren, “Bu temel ücreti sadece kamu emekçileri için değil, asgari ücret alanlar ve emekçiler için de öneriyoruz” diye konuştu. Evren, KESK’in perşembe günü Diyarbakır ve İstanbul’da ‘TİS Yoksa Grev Var’ sloganıyla eylemlere başlayacaklarını açıkladı. (Radikal)