Toplu işçi çıkartmayan Erdemir, maaşları yüzde 35 indiriyor

Toplu işçi çıkarma yapmayacağı açıklanan Erdemir'de buna karşın işçi ücretlerinde yüzde 35 indirime gidildi. Düşük maaşlar 2010 Eylül'e kadar korunacak

KARADENİZ EREĞLİ - Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki Erdemir’de çalışan işçilerin durumuyla ilgili Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) İstanbul binasındaki toplantıdan, ücretlerde yüzde 35 oranında indirim kararı çıktı. Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, Oyak, MESS ve Türk Metal Sendikası yöneticileri arasında yapılan toplantının sona erdiğini belirterek, alınan kararı sendika önünde bekleyen yaklaşık 1000 kişilik işçi grubuna açıkladı. Fabrikadan toplu işçi çıkarmanın söz konusu olmayacağını belirten Yusuf Ziya Odabaş, şunları söyledi:

Kriz bitene kadar düşük ücret

“Toplu işçi çıkarma yok. Ancak ücretlerde yüzde 35 oranında bir düşüş olacak. Bu da 2010 Eylül ayına kadar sürecek. Bu tarihten sonra küresel krizin ortadan kalkacağı düşünülerek ücretler eski seviyesine yeniden çekilecek. Ayrıca emekliliği gelen ayrılmak isteyenler için de babadan oğula takas sistemi devreye sokulacak. Buna göre emekliye ayrılan işçiye tazminatının bir bölümü verilmeyecek, yerine oğlu düşük ücretle işe alınacak.”
Ücretlerde kesintiye gidileceği açıklaması üzerine işçiler tepki gösterdi. ‘Bizi sattınız, bizi satanı biz de satarız’, ‘Yönetim istifa’ sloganları atan işçiler, sendikayı protesto etti. Bazı işçiler, borçları nedeniyle zaten icralık olduklarını belirterek, “Ücretlerimiz kesildikten sonra tamamen icralık olacağız” dedi. 

İşçi tepkili

Bir işçi ise, üniversiteye giden iki çocuğu olduğunu belirterek, “Ben yüzde 35’lik indirimden sonra çocuklarımın eğitimini sağlayamam. Bu yüzden eğitimlerini durdurmak zorunda kalacağım” dedi.  Bugün fabrika yönetimi tarafından emekliye sevk edilerek işten çıkartıldığını belirten Mehmet Ali Karadağ ise, “Sendika gerekli imzaları zaten sizin adınıza atmış. Burada durmanın bir anlamı yok” diyerek işçilere dağılmalarını söyledi. İşçiler, bir süre daha sendika önünde bekledikten sonra dağıldı. (dha)