Toplumsal uzlaşma polemiği

Toplumsal uzlaşma polemiği
Toplumsal uzlaşma polemiği

Başbakan Erdoğan ve CHP Başkanı Kılıçdaroğlu TOBB Genel Kurulu nda bir araya geldi. Erdoğan salona girdiğinde Kılıçdaroğlu ile de tokalaştı.

TOBB'un Genel Kurulu'nda Başbakan Erdoğan yeni anayasa için 'toplumsal uzlaş-ma'ya dikkat çekerken CHP Başkanı Kılıçdaroğlu 4+4+4 düzenlemesini hatırlattı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi
TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 67. Genel Kurulu’na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında ‘toplumsal uzlaşma’ polemiği yaşandı. Erdoğan, yeni anayasa ile ilgili olarak, uzlaşma mesajı verip, “Asla masadan kalkan taraf olmayacağız” derken, Kılıçdaroğlu Meclis’ten tekme tokat geçen 4+4+4 düzenlemesini hatırlattı.
TOBB’un Genel Kurulu’na siyasi parti liderlerinden sadece Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu katıldı. Erdoğan Pakistan’a gerçekleştireceği ziyareti gerekçe göstererek Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını dinlemeden salondan ayrıldı. İki genel başkan, son olarak geçen günlerde Çiftçiler Günü dolayısı ile bir araya gelmiş, Erdoğan yine Kılıçdaroğlu’nu dinlemeden salondan ayrılmıştı. 

‘Dayatmaya izin vermeyeceğiz’
Yeni bir anayasa konusunda parti ve hükümet olarak hiçbir ön yargılarının olmadığını vurgulayan Erdoğan “Dayatmayla yapılan reformların, dayatmayla yapılan anayasaların Türkiye’ye fayda sağlamadığını, tam tersine zarar getirdiğini hep birlikte gördük ve yaşadık. Yeni bir anayasa için oluşan fırsatın hiçbir şekilde dayatmayla, zorlamayla heba edilmesini istemeyiz. Parti olarak yeni anayasa çalışmalarında masadan kalkan taraf asla olmayacağız, asla. Uzlaşma, herkesin heybesindekini karşı tarafa dayatması değildir. Uzlaşma, tarafların birbirine doğru adım atması, atabilmesidir. Uzlaşma, ortak bir noktada buluşabilmektir. Farklılıkları değil, ortaklıkları öne çıkarabilmektir” dedi. Hiç kimsenin zihnindekini, heybesindekini bütün bir millete dayatmasına izin vermeyeceklerini kaydeden Erdoğan sürecin kilitlenmesine de müsaade etmeyeceklerini vurguladı.
Salonda bulunan Kılıçdaroğlu’na da Erdoğan “Daha düne kadar Kürt meselesini inkar edenler, bugün son derece muğlak biçimde toplumsal uzlaşmadan söz ediyor. Peki nedir toplumsal sözleşme veya nedir toplumsal uzlaşma? Toplumsal uzlaşma, Hakkari’ye gidip Türk bayrakları olmaksızın miting yapmak mı? Toplumsal uzlaşma acı ölümler üzerinden istismar siyaseti yürütmek mi? Toplumsal uzlaşma, kan üzerinden oy devşirmeye mi kalkışmak veya çalışmak mı? Toplumsal uzlaşma anayasa değişikliği halk oylamasında hayır oyu kullanmak mı? Onlarla aynı kefede hareket etmek mi?” diye seslendi. 

Kılıçdaroğlu’ndan yanıt
Erdoğan’ın ardından kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu ise Başbakan’a şöyle cevap verdi: “Boynuna poşu taktı diye bir Hukuk Fakültesi öğrencisi 11 yıl hapisle mahkum edildi. Hangi demokrasiden söz edeceğiz. Uludere faciasının hesabı verildi mi? Bunun hesabı bu ülkede sorulmadığı sürece sağlıklı bir demokrasiyi yeniden inşa edemeyiz.”
Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Sayın Erdoğan, ‘Toplumsal uzlaşma ne demektir?’ diye soruyor. Keşke burada olsaydı da toplumsal uzlaşmanın ne olduğunu o da dinleseydi. Anayasayı değiştiriyoruz değil mi? Bir toplumsal uzlaşma komisyonu kurduk. Her partiden eşit milletvekili verdik. Çağdaş, özgürlükçü bir anayasa için bir araya geldik. Sivil toplumdan görüş alıyoruz. Dağdaki çobandan da görüş alıyoruz. Herkesin ortak talebini bir noktada bütünleştirmek istiyoruz ve istiyoruz ki bir vatandaşımız eline Anayasa kitapçığını aldığında ‘bu benim Anayasamdır’ diyebilsin. Toplumsal uzlaşma budur. Peki terör konusunda, niye Meclis’te bir komisyon kurmuyoruz?”
Kılıçdaorğlu şunları söyledi: “Sayın Erdoğan, ‘dayatmayla reform olmaz’ diyor. Doğrudur. Ama ben şu soruyu sormak isterim; eğitim sisteminde yapılan değişiklik nasıl oldu? Dayatmayla olmadı mı? Milletvekilleri tekmelenmedi mi? Konuşma hakları ellerinden alınmadı mı? Konuşmasınlar denmedi mi? ‘Dayatmayla olmaz’ ne kadar güzel bir laf. Yıldırım hızıyla geçiyor, muhalefeti konuşturmuyorlar, efendim, dayatmayla reform olmazmış.”

GENEL KURULDAN NOTLAR
Salona erken gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TOBB’u anlatan sunumu salonla birlikte tek başına izledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da, Kılıçdaroğlu’nu yalnız bırakmamak için bir arka sıradaki yerini bırakarak Kılıçdaroğlu’nun yanında yer aldı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan salona Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile girdi. Kabineden katılımın geçen yıl genel seçimler öncesi yapılan genel kurula kıyasla sınırlı kalması dikkat çekti. Başbakan’ın salona girişini ayağa kalkmadan izleyen Kılıçdaroğlu, tokalaşma sırasında ise ayağa kalktı.
Geçen yıllarda sadece tek bir tarafı kullanılan salon bu kez tamamıyla kullanıma açıldı ve tüm salonun dolduğu gözlendi. Bazı delegelerin spor salonunun arkasında sigara içmesi nedeniyle, kısa süreli olarak yangın alarmı çalıştı. Salona asılan tek afişte “Türkiye için çalışıyoruz” sloganı yer aldı.
TOBB Genel Kurulu’nun yapıldığı salonda bulunan 15- 20 kişilik bir grup, Başbakan Erdoğan’a sürekli tezahüret ve alkışlarla destek verdi.
Başbakan Erdoğan’ın “Yeni teşvik sistemini yaptık, gidin Doğu’ya yatırım yapın” çağrısına işadamları çok cılız bir alkışla karşılık verdi.
Başbakan Erdoğan konuşması biter bitmez salonu terk ederken, Kılıçdaroğlu yarısı boşalmış bir salona hitap etti. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ilk bölümünde TOBB Başkanı Rifat Hisacıklıoğlu da salonda yoktu.

bigPara.com