'Toplusözleşme için hukuki engel yok'

KESK (Kamu Ememkçileri Sendikaları Konfederasyonu) Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, 15 Ağustos'ta başlayacak toplu görüşmelerde bu yıl da grev ve toplu sözleşme hakkı için mücadele edeceklerini söyledi.

ANKARA- KESK (Kamu Ememkçileri Sendikaları Konfederasyonu) Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, 15 Ağustos'ta başlayacak toplu görüşmelerde bu yıl da grev ve toplu sözleşme hakkı için mücadele edeceklerini söyledi. Kamu sendikalarıyla hükümet arasında toplusözleşme imzalanmasının önünde hukuki hiçbir engel bulunmadığını belirten Tombul, "Engel hükümetin kafasındadır. Karşılıklı olarak bağıtlanabilir. Toplusözleşme yapılmalı" dedi.
Tombul, Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Başkanı Gencay Gürsoy'u ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, bu yıl toplu görüşmelerin beşincisin gerçekleşeceğini anımsatarak, ilk dört yılda görüşme sürecinin hükümetlere istediklerini yapabilme olanağını verdiğini vurguladı. Toplu görüşmelerde sadece kamu çalışanlarının değil, emeklilerin, taşeron çalışanlarının ve diğer kesimlerin de sorunlarını dile getireceklerini belirten Tombul, görüşmelerin toplumsal bir mücadele sürecine çevrilmesi gerektiğini belirterek "Sağlıkta yaşanan metalaşmanın olumsuz sonuçları ortaya çıkmaya başladı" dedi. TTB Başkanı Gencay Gürsoy ise sağlık sektöründe yapılan özelleştirmeleri eleştirdi.