Toplusözleşme şartı bireysel emeklilik

Toplusözleşme şartı bireysel emeklilik
Toplusözleşme şartı bireysel emeklilik
Türk Metal Sendikası 114 bin metal işçisi için patronla oturacağı toplusözleşme masasına talep olarak bireysel emeklilik şartı koydu.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Ocak ayında 114 bin metal işçisinin toplusözleşme talepleri için işverenle görüşmelere başlayacak olan Türk Metal Sendikası, bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Sendika 114 bin işçi için bireysel emeklilik hesabı açılmasını isteyecek. Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, “Düşük ücretli 53 bin kişi için 120 TL seyyanen zam istiyoruz. Bunun dışında yüzde 18 zam istiyoruz. Bir de bireysel emeklilik hesabı açılmasını. Taleplerimizin toplamı yüzde 24’lük bir artışa denk düşer” diye konuştu.
Ocakta, 114 bin metal işçisi için toplusözleşme masası kurulacak. Mercedes, Man, Renault, Tofaş, Bosch, Arçelik gibi firmalarda başlayacak olan toplusözleşme maratonu öncesi tekliflerini işverene gönderdiklerini açıklayan Kavlak, beyaz eşyada yüzde 90, otomotivde yüzde 95, demir çelikte yüzde 85 örgütlü olduklarını belirtti. Ortalama artış olarak yüzde 24 istediklerini söyleyen Kavlak, “Enflasyon oranı bu kadar düşükken niye yüzde 24’lük artış istiyorsunuz” sorusuna da “Biz 6 kalemdeki enflasyona bakarız. Bunlar gıda , giyim, ulaşım, enerji, kira ve eğitim . Bu kalemlerdeki artışlara göre taleplerimizi belirleriz” diye konuştu. 

Seyyanen zam isteniyor 

Şu anda Türkiye ’de ücret ortalamasında metal sektörünün 3. sırada olduğunu belirten Kavlak, “Buna rağmen bizdeki ortalama ücretler 1300 TL düzeyinde kalıyor, üstelik ortalama ücret giderek düşüyor. Yeni işe girenlerin ücretleri düşük oluyor” dedi. Ücretlerdeki aşağıya gidişi durdurmak için düşük ücretli 53 bin kişi için 120 TL seyyanen zam istediklerini kaydeden Kavlak, “Ortalama istediğimiz zam yüzde 18” dedi. İlk kez bir toplusözleşme masasında bireysel emeklilik talebinde de bulunacaklarını açıklayan Kavlak, “İşverenden ortalama 50 TL’lik katkı istiyoruz. Devletin verdiği destekle işçiler için böyle bir hesap oluşturulmasını isteyeceğiz” ifadelerini kullandı.

bigPara.com