Toprak Holding'ten TMSF'ye 'Aslanlı Köşk' isyanı

Toprak Holding Hukuk İşleri Grup Başkanlığı, Aslanlı Köşk'ün satış fiyatı ile Afif Paşa Yalısı'nın satış fiyatı arasında fahiş fark söz konusu olduğunu, Aslanlı Köşk'ün değerinin 164 milyon dolar olması gerektiğini belirterek, satıştan dolayı oluşan 149,1 milyon dolar zararın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) talep edileceği bildirildiToprak Holding Hukuk İşleri Grup Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, TMSF tarafından gerçekleştirilen ihale ile İstinye Aslanlı Köşk’ün Remzi Gür adına avukat Hakan Beroğlu tarafından 23,8 milyon lira bedelle satın alındığı hatırlatıldı.10 bin 120 metrekare arsaya sahip İstinye Aslanlı Köşk’ün metrekare satış fiyatının bin 470 dolara tekabül ettiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"TMSF tarafından dün ihale edilen 2 bin 242 metrekare arsaya sahip ve Aslanlı Köşk’e yürüme mesafesinde olan Afif Paşa Yalısı 58 milyon lira bedelle satılmış olup, metrekare satış fiyatı 25 bin 870 lira (16 bin 200 dolar) olmuştur. Buradan da görüleceği gibi 115 metre cepheli, Afif Paşa Yalısı’ndan neredeyse 5 kat fazla arsaya sahip Aslanlı Köşk’ün satış fiyatı ile Afif Paşa Yalısı’nın satış fiyatı arasında fahiş fark söz konusudur. Hem 115 metre cephesi, hem de büyüklüğü açısından avantajlara sahip olan Aslanlı Köşk’ün değerinin en azından Afif Paşa Yalısı ile aynı olduğunu düşünürsek Aslanlı Köşk’ün değerinin 164 milyon dolar olması gerekirdi.Bu hesaptan da görüleceği üzere bir gün ara ile yapılan yürüme mesafesindeki iki taşınmazın arasındaki satış fiyatındaki adaletsizlik nedeni ile bize ihalenin feshi davası ve idari ve ticaret mahkemelerinde dava açmaktan başka seçenek kalmamıştır. Aynı zamanda fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak koşulu ile satıştan dolayı oluşan 149,1 milyon dolar zarar TMSF’den talep edilecektir."

70 MİLYON DOLAR MANEVİ TAZMİNAT DAVASI

Borç 18 Aralık 2004 tarihli protokole göre 450 milyon dolar olarak belirlendiği halde Toprak Grubu olarak TMSF’ye 480 milyon dolar ödeme yapıldığı savunulan açıklamada, 6 Şubat 2008 tarihli ek protokol gereği, TMSF’nin Toprak Grubu’nun 23 sanayi tesisi ve yüzlerce taşınmazı üzerindeki haciz, ipotek ve temlikleri kaldırması gerekirken kasıtlı olarak kaldırmadığı, bu nedenle finansman kuruluşlarından kredi temin edilemediği ve fabrikaların çalıştırılamadığı, bundan kaynaklanan zarar dolayısıyla TMSF aleyhine 201 milyon 750 bin dolar tutarında tazminat davası açılacağı kaydedildi.Açıklamada, Halis Toprak hasta yatağında yatarken insan haklarına ve hukuka aykırı şekilde haczedilen Aslanlı Köşk’ün haciz işlemi nedeniyle de TMSF aleyhine 70 milyon dolar tutarında manevi tazminat davası açılacağı kaydedildi.Daha imar izni bile alınmadan alelacele satılan Carlton arsası gibi Aslanlı Köşk’ün de değerinden çok az bir bedelle satıldığı öne sürülen açıklamada, "Carlton arsası da imar izni alındıktan sonra satılmış olsa idi, TMSF’nin iddia ettiği hiçbir borç kalmayacağı gibi, Grubumuzun 23 sanayi tesisinde üretim aksamayacak ve binlerce işçimiz işsiz kalmayacaktı. Bunun sonucunda Grubumuz ve ülke ekonomisi zarar görmeyecekti" denildi.

"TMSF ALEYHİNE TOPLAM 420,8 MİLYON DOLAR TUTARINDA DAVA

Açıklamada, şunlar kaydedildi:"TMSF aleyhine toplam 420,8 milyon dolar tutarındaki davaları açarak hakkımızı hukuk yolu ile arayacağız. Daha öncede ifade edildiği üzere yargıya başvurmak bizim son tercihimizdi. Biz tüm gücümüz ile uzlaşmaya çalıştık. Hatta aslında biz alacaklı olduğumuz halde, TMSF’nin iddia ettiği borcun ödenmesi için tüm iyi niyetimizle, 8 Nisan 2009 tarihinde TMSF’ye ödeme planı sunduk. Ahmet Ertürk, Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Toprak’a uzlaşma sağlanacağı yönünde söz verdiği halde, verdiği sözü tutmayıp, Grubumuzu batırmak için işlemlerini sürdürmekte olup, Grubumuzun anlaşma isteğini geri çevirmiştir.Türk yargısına güvenimiz sonsuz. Ancak Ahmet Ertürk’ün Halis Toprak’a kişisel kini nedeniyle yapılan bu haksızlıklar bizi çaresiz bıraktı. Bu noktada en üzücü olan, Toprak Ailesi dışında bu uzun yargı sürecinde binlerce Toprak Grubu çalışanının, Türk ekonomisinin ve sanayisinin uğramış olduğu ve uğrayacağı zararlardır.(aa)

bigPara.com