Toprak için 'zamanaşımı' talebi

İşadamı Halis Toprak'ın da aralarında bulunduğu beş kişi hakkında 'Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet'ten açılan davanın zamanaşımı süresi dolduğu için kaldırılması istendi.

İSTANBUL - İşadamı Halis Toprak'ın da aralarında bulunduğu beş kişi hakkında 'Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet'ten açılan davanın zamanaşımı süresi dolduğu için kaldırılması istendi. Toprak hakkındaki zimmet davası da zamanaşımından düşmüştü.
Esas hakkında görüşü açıklayan İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı Atilla Ayvacı, bankanın mali tablosunun kamuya 25 Ağustos 2000'de açıklandığını, davanın 30 Mart tarihli iddianameyle açıldığını belirtti. Öngörülen cezanın üst sınırı dikkate alındığında eski TCK'ya göre zamanaşımı süresinin dolduğunu belirten Ayvacı, davanın kaldırılmasını istedi.
Avukat Turgut Tavşanoğlu'nun Halis Toprak, Yeşim Toprak Doğan ve adına verdiği dilekçede, SPK'nın suç duyurusu üzerine başlayan soruşturmada 8 Haziran 2005'te 'takipsizlik' verildiği hatırlatılmıştı. Kararın, 6 Mart 2006'da Beyoğlu 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kaldırılmasının ardından 30 Mart'ta iddianame hazırlandığının belirtildiği dilekçede, sanıklar hakkında bir ile üç yıl arasında hapis öngörüldüğü, bunun zamanaşımı süresinin de lehe olan eski TCK'ya göre beş yıl olduğu kaydedilmişti. 'Takipsizlik'in zamanaşımını kesen işlemlerden olmadığı vurgulanan dilekçede, suç tarihinden altı yıl sonra açılan davanın asli zamanaşımı süresi dolduğu gerekçesiyle kaldırılması istenmişti.