Topraksız tarım yaptılar Avrupa şampiyonu oldular

Topraksız tarım yaptılar Avrupa şampiyonu oldular
Topraksız tarım yaptılar Avrupa şampiyonu oldular
Bitkileri, tohum ve toprak olmadan çoğaltan kardeşler Avrupa'nın birinci dünyanın ise üçüncü büyük tesisini kurduMAHİR VARLI

ANTALYA Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir firma, bitkilerin bir dalından laboratuvar ortamında milyonlarca fide üreterek Avrupa'da en yüksek kapasiteye ulaştı.
Çorumlu Hasan ve Ekrem Yaşar kardeşler, Hollanda'da 20 yılın üzerinde işçi olarak çalıştıktan sonra kendi işlerini yapmaya karar verdi. İnsan kaynakları şirketi kuran iki kardeş, tarım alanında faaliyet gösteren firmalara insan kaynağı sağladı. Bitki büyüme uçlarını kullanarak fide üreten Vitro adlı firmayla 3 yıl çalışan Yaşar kardeşler, firmayı Türkiye'de de yatırıma ikna etti. Hollandalı Vitro, inceleme yaptığı Antalya'da üretim tesisi kurmaya karar verdi. En uygun bölge olarak Antalya Serbest Bölge (ASB) seçildi ve tesis inşaatına başlandı.VİRÜS KAPMAYAN BÜYÜME UCU


ASB'de 11 yıl önce imalata başlayan firma, topraksız tarıma yönelik fide üretimini laboratuvar ortamında gerçekleştiriyor. Bu üretim, tohumdan bitki üretmeye değil, herhangi bir bitkinin büyüme ucunun alınarak çoğaltılması metoduna dayanıyor. Bu teknikle bitkinin virüs kapmayan büyüme ucu alınıp sterilize ediliyor. Bu uç laboratuvarda büyüme düzenleyiciler (hormon) kullanılarak dallandırılıyor. Bu dallar bir jel içine dökülerek köklendiriliyor. Daha sonra da köklenip dallanmış bitki kesicilerle dal ve kök bütün kalacak biçimde tepeden aşağı kesilerek çoğaltılıyor.


TÜP BEBEK ÜRETMEK GİBİ

Bu sistem ile dünyadaki her bitkinin bir dalından milyonlarca fide üretebildiklerini kaydeden Vitro Antalya'nın Üretim Müdürü Ziraat Mühendisi Kübra Böke, bu sistemle üretilen fidelerin daha kaliteli ve daha yüksek verim sağladığını söyledi. 60 personel ile yetiştirdikleri bu fidelerin tamamını Hollandalı ortaklarına gönderdiklerini söyleyen Böke, “Ürünlerimizin satışını Hollandalı ortağımız üstlenmiş durumda. Fideler Hollanda'dan satılıyor. Alan ülkeler arasında Türkiye bile var. Yaptığımız iş tüp bebek üretmek gibi” dedi.


DÜNYADA ÜÇÜNCÜ TESİS


Tesisin yılda 10 milyon fide yetiştirdiğini söyleyen Vitro Antalya'nın ortaklarından Ekrem Yaşar, “Hollandalılar, önce bize karşı önyargılıydı. Buraya geldiklerinde bizi çok sevdiler. Üretimde karar kıldık. Ve işe koyulduk. Üretim olarak Avrupa'nın birinci dünyanın ise üçüncü tesisiyiz. İlk etapta ortağımız her hafta mühendis gönderip üretimin oturmasını sağladı. Şu an tamamen kendi mühendislerimiz ve çalışanlarımızla üretim yapıyoruz” diye konuştu.(aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/9346339346333

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Endüstriyel Tarım girişimcilerin çabasıyla gelişecek - aliaynagoz

  Ülkemizde yaratıcılığın rağbette olmadığını hatta iticilik yarattığını ben şahsen yaşadım.Hemşerim rahmetli sayın Turan Güneş in tesbit ettiği ve bir özdeyiş olarak hala geçerliliğini koruyan "Memleketimizde ileri gelenler,ilerigidenlerin önünü kesmesi"gibi ,Ülkemizde arkasına devletin siyasetin sözde büyük holdinglerin hatta akademik bilimsellikten yoksun üniversitelerin desteğini almadan sıradan halkın ileri gitmesi çok zor. Tarımsal anlamda ülkemizde endüstri oluşturacak bu girişimin somutlaşması ve teknoloji üretecek olması bu kardeşlerin ileri gittiğinin resmidir.Umarım ileri gelenler tarafından önleri kesilmez.Haber yapanlarıda bu başarılı kardeşleride tebrik eder,başarılarının devamını dilerim.

  Zengin topraklar - Tayfunöz

  Ülkemizde zengin ve tarıma elverişli topraklarımız var çok şükür. Tarıma daha çok ağırlık verip ekonomimize katrkıda bulunmalıyız. Bu kriz döneminde çok iyi olur.

  Bu topraksız tarımdan daha fazlası değil mi? - ailhan

  Haberin başlığı firmanın yaptığı işi küçümsüyor bence. Topraksız tarım çok da yeni bir uygulama değil üstelik yaygın. Bu firmanın yaptığı kaliteli tohum açısından yurtdışına, çok uluslu dev tarım şirketlerine ve İsrail'e bağımlı olan Türkiye için bir umut kapısı.