Torba yasa akşamcıyı üzecek

Torba yasa akşamcıyı üzecek
Torba yasa akşamcıyı üzecek
'Torba Yasa' olarak bilinen düzenleme, alkollü içeceklerden hem oransal hem de asgari maktu tutar üzerinden vergi hesaplanmasını öngörüyor.

TBMM ’ye dün akşam saatlerinde sevk edilen "Torba Yasa"dan vergi artışı çıktı. ÖTV Kanunu'nda yapılacak değişiklikle kırsal motorinle normal motorin arasındaki ÖTV farkını kaldıracak olan tasarıyla, ağırlık itibarıyla kükürt oranı yüzde 0.05’i geçmeyen kırsal motorin ile normal motorinin ÖTV tutarı eşitlenecek. 

Daha önce ÖTV alınmayan uçak benzini ve özel bir işleme tabi tutulacak hafif yağlar ve müstahzarlar ile benzin tipi jet yakıtlarına ÖTV getirilecek. Alkollü içeceklerde yeniden vergi artışını düzenleyen torba yasa alkollü içkilerden hem oransal hem de asgari maktu tutarı üzerinden vergi hesaplanmasını öngörüyor.

"Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" TBMM’ye sevk edildi. Söz konusu torba yasadan ise Özel Tüketim Vergisi artışı çıktı. Tasarıya göre, Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda yapılacak değişiklikle kırsal motorinle normal motorin arasındaki ÖTV farkı kaldırılacak. 

PETROL GAZLARI DA ÖTV KAPSAMINDA
Ağırlık itibarıyla kükürt oranı yüzde 0.05’i geçmeyen kırsal motorin ile normal motorinin ÖTV tutarı eşitlenecek. Daha önce ÖTV alınmayan uçak benzini ve özel bir işleme tabi tutulacak hafif yağlar ve müstahzarlar ile benzin tipi jet yakıtlarına litre başına 2.5 TL getirilecek. Tasarıda, ayrıca deniz motorine maddelerinde sınıflandırılmaya gidilmesi planlanıyor.

Tasarıyla, daha önce ÖTV alınmayan petrol gazları ve diğer gazlı hidrokarbonlardan kilogram başına 2.5 TL ÖTV alınması öngörülüyor. Aynı zamanda kalsine edilmemiş, kalsine edilmiş (petrol koku), diğerleri (petrol bitümeni) ve petrol yağlarının veya bitümenli minerallerden elde edilen yağların diğer kalıntılarına daha önce ÖTV uygulanmazken, ÖTV oranının kilogram başına 2.5 TL’ye yükseltilmesi planlanıyor.

Dokumaya elverişli maddelerin, deri ve köselenin, post ve kürklerin veya diğer maddelerin işlenmesine mahsus müstahzarlar, diğerleri ile esas madde olarak kabul edilmek şartıyla, ağırlık itibarıyla yüzde 70 veya daha fazla petrol yağları veya bitümenli minerallerden elde edilen yağları içerenlere, daha önce uygulanan kilogram başına 0.3’lük ÖTV oranının ise 1.056 TL olması öngörülüyor. (ANKA)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    TBMM

    ,

    Benzin