'Torba yasa'ya düzeltme

Çok sayıda yasa ve kanun hükmünde kararnamede değişiklik öngördüğü için kamuoyunda 'torba yasa' olarak bilinen yasanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği havaalanları ve...

ANKARA - Çok sayıda yasa ve kanun hükmünde kararnamede değişiklik öngördüğü için kamuoyunda 'torba yasa' olarak bilinen yasanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği havaalanları ve eklentilerinin özelleştirilmesine ilişkin maddesi TBMM Genel Kurulu'nda veto gerekçesine uyularak kabul edildi.
Buna göre, DHMİ, işletiminde bulunan havaalanları ile işletme dönemlerinin sonundan itibaren yap-işletdevret modeli çerçevesinde yaptırarak işletimini özel sektöre verdiği terminallerini veya hizmetin bütünlüğü yönünden gerek gördüğü diğer tesislerini, Özelleştirme Yasası'nda belirtilen kiralama veya işletme hakkının verilmesi yöntemlerini kullanarak ihale yoluyla 49 yılı geçmemek üzere devredebilecek. İşin özelliğine göre belirtilen yöntemler birlikte veya ayrı ayrı kullanılabilecek. Bu konuda karar verme yetkisi ise DHMİ Yönetim Kurulu'nda olacak.
Bu kapsamda yapılacak uygulamalarda, yönetim, sorumluluk ve yetki üstlenebilecek işleticinin veya kullanıcının temini, ihale ve devir işlemlerinin açıklık içinde yürütülmesi, işletmede süreklilik ile uluslararası norm ve standartların sağlanması ve işletim veya kullanım süresi boyunca işletmenin denetimi DHMİ tarafından yapılacak.
İhalelerde değer tespiti işlemleri ile kiralama veya işletme hakkının verilmesiyle ilgili ihaleler, DHMİ bünyesinde kurulacak altı kişiden oluşacak komisyonlar tarafından yapılacak. Yasanın görüşmeleri sırasında CHP ile AKP milletvekilleri arasında kavga çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'lilere, "Siz özelleştirmeye sat-kurtul diye yaklaşıyorsunuz.
Elinizden gelse ülkeyi de pazarlayacaksınız" diye seslendi. Bu sözlere sert tepki gösteren AKP'liler Kılıçdaroğlu'nun konuşmasını engellemeye çalıştı.