Tören masrafı istenince ihale iptal edildi

Kamu İhale Kurumu(KİK) İSKİ'nin 7.5 milyon dolar değerindeki iki ihalesini müteahhit firmadan araba, cep telefonu ve tören masrafı istenemeyeceği gerekçesiyle iptal etti.

İSTANBUL - Kamu İhale Kurumu(KİK) İSKİ'nin 7.5 milyon dolar değerindeki iki ihalesini müteahhit firmadan araba, cep telefonu ve tören masrafı istenemeyeceği gerekçesiyle iptal etti. İSKİ'nin açtığı ihalelerde elenen Karacan İnşaat'ın sahibi Hasan Karacan, usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Kamu İhale Kurumu'na başvurdu. Karacan başvurusunda '3.3 milyon YTL keşif bedelli ihalede 1 milyon 550 YTL teklif verdim. Bunu 2 milyon'a ihale etmişler. 8.5 milyon YTL keşif bedelli ihalede ise 4 milyon 100 YTL teklif verdim. İş 5 milyon 790 YTL teklif veren firmaya verildi. Teklifim ilk sıradayken, 50 kişi arasından 45'inci sıradaki firmaya ihale edildi. Teklifim direkt 96 yazacağıma araç değeri 4x24 ay yazdığım gerekçesiyle iptal edilmiş" diye konuştu.
KİK de yaptığı incelemede düzenlemelere aykırı davranıldığına hükmederek iptal kararı verdi. Kararda işin 45'inci sıradaki firmaya ihale edilmesine ilişkin bir hüküm yer almazken, İSKİ'nin müteahhit firmadan ihalede araba, cep telefonu ve tören masraflarını isteyemeyeceği görüşü yer aldı.
İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Teyfik Göksu, ise ihalede usul hatası yaptığı için Karacan İnşaat'ı elediklerini belirterek 'İşlerin şeffaf olması içinde, tören masrafları gibi kalemleri direkt ihaleye olarak koyduk. Kararın iptali için mahkemeye gideceğiz' dedi.