Torunlar 200 milyon dolara kar parklı, 'Babil Bahçeli' alışveriş merkezi yaptı

Torunlar 200 milyon dolara kar parklı, 'Babil Bahçeli' alışveriş merkezi yaptı
Torunlar 200 milyon dolara kar parklı, 'Babil Bahçeli' alışveriş merkezi yaptı

Deepo İstanbul?un içinde 9 milyon dolarlık yatırımla 3 bin metrekarelik kar parkı kurulacak.

Torunlar Grubu, 200 milyon dolarlık yatırımla Deepo isimli bir AVM yapıyor. Kar parkı ve spor kompleksi olan Deepo'nun bahçesi Babil Bahçelerine benzeyecek

İSTANBUL - Torunlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, İstanbul’da inşa edilen ilk alışveriş merkezleri Deepo İstanbul’a 200 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyledi. Haramidere’de yapımı devam eden Deepo İstanbul Alışveriş Merkezi şantiyesindeki basın toplantısında konuşan Aziz Torun, 200 milyon dolarlık yatırım ile 87 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olan ‘Deepo İstanbul’ inşaatının yüzde 70’ini tamamladıklarını söyledi.
“İstanbul’daki ilk alışveriş merkezi yatırımımız Deepo’da alışveriş ve yaşama dair herşeyi sunuyoruz” diyen Torun, alışveriş merkezini şirketin 50. yılına denk gelen Mayıs 2010’da açacaklarını söyledi.

Borsaya girecek
Torun, Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (Torunlar GYO) mevcut ve geliştirilen projelerine ilişkin de şu bilgileri verdi:
“Toplam 330 bin metrekare kapalı alan, 141 bin metrekare kiralanabilir alan, 81 bin metrekare satılabilir alan ve 1 milyar 250 milyon dolar portföy büyüklüğü ile Torunlar GYO, sektörün öncü ve yenilikçi kuruluşlarından biri. 2012 yılı sonuna kadar Torunlar GYO olarak planladığımız projelerimize 1 milyar dolarlık yatırım yaparak portföy değerimizi 2.2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Portföy büyüklüğümüzü 1 milyon 300 bin metrekare kapalı alana, 520 bin metrekare kiralanabilir alana ve 87 bin metrekare satılabilir alana yükseltmeyi hedefliyoruz. 2008 yılında halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurmuştuk. 3 yıl içerisinde Torunlar GYO’nun yüzde 49 hissesini yasal zorunluluk olarak halka arz edeceğiz.”
“Mall of İstanbul, Garden Tower, Deepo Antalya, Kemankeş Butik Otel, İzmir Bayraklı Projesi, Kütahya Shopping Mall” projelerini de sürdürdüklerini aktaran Torun, yaptıkları alışveriş merkezlerine perakendecilerin her zaman ilgisinin olduğunu, sektöre uygun kiralama bedelleri uyguladıkları için de Deepo’da kiralama sorunu yaşamayacaklarını kaydetti.
Torun, Deepo ile alışveriş merkezi sektöründe ‘Hibrit AVM’ kavramının oluşacağını dile getirerek, bu kavramın, Deepo’da hem outlet hem de sezon ürünlerin satılması planından ortaya çıktığını söyledi.

180 mağaza olacak
Toplantıda konuşan Torunlar GYO Proje Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Yezdan Kanaat ise projenin geniş bir ziyaretçi potansiyeline sahip olduğunu vurguladı. Yezdan Kanaat, “İstanbul’un hızla gelişen bölgesi Haramidere’de, E-5 ve TEM otoyollarının kavşak noktasında bulunan Deepo İstanbul, ilk halkada yaklaşık 3.5 milyon, ikinci halkada ise 7 milyon kişiye hitap edebilecek özel bir lokasyonda” diye konuştu.
Alışveriş merkezinin içinde toplam 180 mağazanın yer alacağını dile getiren Yezdan Kanaat, ‘Deepo İstanbul’da 11 metrelik aks genişliği ile perakende sektörüne özel bir alan yaratıldığını belirtti.

‘Cabrio’ tavanlı AVM
Kanaat, yeşil bina özelliğine sahip olan Deepo İstanbul açık alışveriş sokağı ile enerji tasarrufu sağlayacaklarının altını çizerek, şunları kaydetti: “Projeyi, kapalı bölümlerinde gün ışığından maksimum yararlanmak, aydınlatma ve havalandırma sistemlerinde enerji tasarruf sağlamak amacı ile ’yeşil bina’ olarak tasarladık. Deepo İstanbul, kısmen açılıp kapanabilen bir tavan sistemine sahip olacak. Daha da önemli ve iddialı konsept vurgumuz ise üst çarşı katında üzeri tamamen açık alışveriş sokağının konumlandırılması. Bu özellik ile ziyaretçilerimize de doğal bir ortam sunmayı amaçlıyoruz.” 

İçinde Perakendecilik Okulu kurulacak
Başkan Aziz Torun, eski alışveriş merkezi anlayışının özellikle krizden sonra değiştiğini vurgulayarak, yeni yapılan alışveriş merkezlerinin farklılaşması gerektiğini belirtti. Perakende sektöründe yaşanan rekabetin artık alışveriş merkezlerine kaydığını dile getiren Torun, “Deepo, kar parkı, spor kompleksi, Babil Bahçeleri’ni andıran Garden Center’ı ile alışveriş merkezleri sektöründe ’milat’ olacak” dedi.
Torun, perakendecilik sektöründeki çalışan ihtiyacını karşılayabilmek ve istihdam sorununa çözüm olabilmek adına Deepo Alışveriş Merkezi’nde ‘Perakendecilik Okulu’ açacaklarını ve sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilecek eğitimler vereceklerini söyledi.

Eğlence merkezi olacak
Deepo Alışveriş Merkezinde, birçok yeniliği tüketicilerle buluşturacaklarını belirten Torun, her biri 3 bin 500 metrekare alana sahip “Tematik Eğlence Merkezi, Marmara Denizi manzaralı, açık ve kapalı yüzme havuzunun bulunduğu spor ve Spa Center ile Görsel Sanatlar Merkezi”nin insanlara farklı yaşam alanları sunacağını söyledi. Torun, dört mevsim kış sporlarının yapılacağı 3 bin metrekare alana sahip Snow Park’ın (Kar parkı) inşaatına 3 milyon dolar, spor ekipmanları da eklendiğinde 5-6 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ifade etti.

12 salonlu sinema
Alışveriş merkezinde yer alacak sinema kompleksinde ise 2’sinde 3 boyutlu film gösterimi yapılabilen 12 adet salonun bulunacağını dile getiren Torun, alışveriş merkezinde, seyir terasları, “Ünlüler Caddesi”,  bowling salonu ve botanik ürünlerinin satıldığı “Garden Center” adlı bölümün yer alacağını kaydetti. (Radikal)