Torunlar, üç yılda 10 bin kişiye iş sağlayacak

Torunlar, üç yılda 10 bin kişiye iş sağlayacak
Torunlar, üç yılda 10 bin kişiye iş sağlayacak

Aziz Torun, ekimde açılacak Torium AVM de Türkiye nin en büyük kapalı eğlence merkezinin yer alacağını söyledi.

Torunlar GYO, 2013'e kadar İstanbul, Kütahya, Samsun ve İzmir'de 1 milyar dolarlık AVM, rezidans, otel ve ofis yatırımı yapacak. Bu illerde 10 bin kişiye de istihdam sağlanacak

İSTANBUL - Bursa’da Zafer Plaza ve Korupark, Antalya ’da Deepo Outlet’in yanı sıra Ankamall ve Marmaris Netsel Marina ortaklıklarıyla Türkiye’nin en büyük yerli alışveriş merkezleri yatırımcısı olan Torunlar GYO, 2013 yılına kadar Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde 1 milyar dolarlık yatırım yapıp 10 bin kişiye iş sağlamayı hedefliyor.
Torunlar GYO, İstanbul Mahmutbey’de bulunan arazisi üzerinde alışveriş merkezi, rezidans ve ofisten oluşan karma proje yapacak. Kuruluş Kütahya’da Kiler Grubu ile Samsun’da da Turkmall’la ortak alışveriş merkezi inşa edecek. Torunlar GYO, İzmir ’de de Sur Yapı ve Hayat Kimya ile ortak alışveriş merkezi, otel ve rezidanstan oluşan karma proje hayata geçirecek. Kuruluş tüm bunların yanı sıra Mall of İstanbul Torunlar projesini ve Galataport’taki otel projesini 2013 sonuna kadar faaliyete geçirmeyi ve 1 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.
Torunlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, bu yatırımlar sona erdiğinde 10 bin kişiye doğrudan iş sağlayacaklarını söyledi. Haramidere’de 200 milyon dolarlık yatırımla inşaa edilen Torium Alışveriş Merkezi’nin de 22 Ekim’de açılacağını ifade eden Torun, “Merkezin yüzde 80’i Electro World, YKM, Migros ve Beymen gibi büyük markalar tarafından kiralandı. 90 bin metrekare kiralanabilir alanı ve toplam 180 mağaza sayısıyla Torium, 1.750 kişiye istihdam yaratacak. Torium’un aylık 1 milyon ziyaretçiye ulaşmasını bekliyoruz” dedi.
Torium’un, açık alanı ve açılıp kapanabilen tavan sistemiyle doğal bir havalandırma sunduğunu belirten Torun, “Gün ışığından da yararlanabiliyoruz. Ayrıca Torium’un içinde Snowpark’ta eriyen kar suları AVM’nin soğutma ve havalandırma sistemlerinde kullanılarak yılda yüzde 20-25 enerji tasarrufu sağlayacak” dedi.
Aziz Torun, son dönemde AVM’lere gelen Arap turist sayısının arttığına da dikkat çekerek, “Özellikle İran, Kuveyt ve Suudi Arabistanlı turist sayısı fazlalaştı. Bursa Korupark AVM’de yüzde 40’lık bir artış var” açıklamasında bulundu. (Radikal)

Torium’a kâr yağdıracak
Torium’u üçüncü jenerasyon, günümüzün deyimiyle ‘3G’ alışveriş merkezi olarak konumlandırdıklarını belirten Aziz Torun, şöyle devam etti:
“Son yıllarda tüm dünyada eğlence sektörü ön plana çıktı. Biz de bundan yola çıkarak Torium’un toplam kiralanabilir alanının yüzde 25’ini eğlenceye ayırdık. Torium, Türkiye’nin en büyük kapalı eğlence merkezine ev sahipliği yapacak. AVM’lere lunapark kuran Starpark, Torium’da Türkiye’nin en büyük kapalı eğlence merkezini açacak. Bunun için ilave 5 milyon avro yatırım yaptık. Torium içinde yer alan Türkiye’nin ilk kar eğlence merkezi Snowpark’ta ise kızaklı tüp kaydırak, 70 metrelik üç sıçrama rampalı snowboard parkuru, çift ahşap kızak rampası, halatlı dağ tırmanışı, kayak eğitim parkuru ve kar oyunları alanı yer alacak. 6 milyon avro yatırım yapılan Torium Snowpark için dünyanın en büyük AVM’lerinden Dubai Mall’un kayak merkezini de tasarlayan İngiliz mühendislik firması ACSL ile çalıştık.”


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir